Close

Sıkça Sorulan Sorular

1. Öğrenim hareketliliği için hangi üniversitelere başvurabilirim?

Her bölümün anlaşmalı olduğu üniversiteler farklı olup anlaşmalı üniversiteler listesine Erasmus Koordinatörlüğü web sayfasından ulaşılabilinir. Partner üniversite seçiminde eğitim görülmek istenen bölümün öğrenim dili ve ders uyumu gözetilmelidir.

2. Genel Not Ortalamam 2.20'nin üzerinde olduğu halde alt dönemden kalan derslerim varken Erasmus+ Programlarına katılabilir miyim?

Akademik başarıda ölçüt lisans öğrencileri için minimum 2.20 GNO, lisansüstü öğrencileri için minimum 2.50 GNO’dur. Alt dönemden kalan dersler Erasmus+ Programına katılmaya engel değildir.

3Erasmus+ Programı ile yurtdışındaki partner üniversitede öğrenimime devam edeceğim, öğrenim ücretini hangi üniversiteye yatırmam gerekiyor?

Erasmus+ programına devam edildiği dönem içerisinde öğrenim ücreti öğrencinin kendi üniversitesine yatırılır.

4. Yurtdışına çıkmadan Altınbaş Üniversitesi'ne de kayıt yaptırmam ve ders seçimi yapmam gerekiyor mu?

Erasmus+ programı dâhilinde Erasmus öğrencisi olunup olunmayacağı kesinleştikten sonra, yurtdışına gitmeden önce Altınbaş Üniversitesi'ne kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Ancak ders seçimi yapılmasına gerek yoktur. 

5. Pasaport ve vizemi nasıl alacağım?

Pasaport ve vize işlemleri kişi ve gidilecek ülke bazında değişiklik gösterir ve öğrencilerin kendi sorumluluğundadır. Pasaport alırken harç ödemek zorunda kalmamak için, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan öğrenci belgesi almanız gerekmektedir. Vize belgelerinden biri ise, Koordinatörlüğümüz tarafından yazılacak ve talep edildiğinde verilecek vize/hibe yazısıdır. İlgili belgede yurtdışındaki öğrenim süreniz ve alacağınız hibe miktarını belirtilecektir.

6. Gidilen üniversitelerde alacağımız dersler hangi dilde olacak?

Öğrencilerimizin yurtdışında eğitim görecekleri üniversitelerdeki öğrenim dili, anlaşmalı üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Anlaşmalı üniversitelerin eğitim dilleri Erasmus Koordinatörlüğü web sitesinde Partner Üniversiteler (KA103 ve KA107) bölümünde yer alan anlaşma metinlerinde yazmaktadır. Öğrencilerimizin Erasmus başvuru döneminde, bu anlaşmaları inceleyerek ve Erasmus akademik koordinatörlerine danışarak tercih yapmaları ve gitmek istedikleri yerleri önceden araştırmaları önerilir.

7. Hibeli olarak hareketliliğe hak kazandığımız belli olduktan sonra hibelerimizi neye göre alacağız?

Hibeler, partner üniversitelerin akademik takvimindeki ders başlangıç ve final haftası bitiş tarihlere göre hesaplanır ve hibe sözleşmesinde belirtilir. Bu tarihler, üniversiteden üniversiteye değişmekte olup ilk ödemenin (%80) yapılabilmesi için baz alınır. Kalan ödeme (%20), öğrencilerimizin eğitim dönemlerindeki başarı oranına, Katılım belgesinde yer alan tarihlere göre ve gerekli tüm belgeleri tamamlama şartına bağlı olarak yapılır. Katılım belgesinde yer alan tarihler öngörülen hareketlilik tarihlerinden farklıysa %20'lik ödemede artış ya da azalma olabilir.

8. Hibeler ne zaman ödenecek?

İlk ödeme (%80) , Türkiye Ulusal Ajansı tarafından, Üniversitemizin Erasmus bütçe hesabına hibelerin aktarılmasıyla, öğrencilerimizin evraklarını eksiksiz ve talep edilen şekilde tamamlayarak hibe sözleşmelerini imzaladıktan sonra ilgili öğrencinin Euro (€) hesabına yatar. Kalan ödeme (%20), öğrencilerin dönüşüne istinaden gerekli belgeleri tamamladıktan sonra-akademik başarı şartına bağlı olarak-yatırılır.  

9. Erasmus+ kapsamında staj yapacağım yeri Altınbaş Üniversitesi mi bulacak?

Erasmus + kapsamında staj programı bularak karşı kurumdan kabul mektubu almak öğrencinin kendi sorumluluğundadır. Koordinatörlüğümüzün web sitesinde bulunan staj yeri tekliflerini ve databaseleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca, bölüm hocalarınıza danışabilirsiniz.

10.Erasmus+ kapsamında staj yapacağım yeri ne zaman bulmam gerekiyor?

Staj yeri başvuru çağrısında belirtilen son tarihe kadar bulunmalı ve kabul mektubu Koordinatörlüğümüze teslim edilmelidir. 

11. Erasmus staj programı kapsamında stajımı hangi ülkelerde yapabilirim?

Staj yapılabilecek ülkeler aşağıdaki gibidir:

Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

12. Erasmus Staj Programı kapsamında stajımı nasıl bulacağım?

Staja ev sahipliği yapacak kuruluşlar; işletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri ve Erasmus + Program Rehberinde (https://ec.europa.eu/programmes/erasmusplus/sites/erasmusplus2/files/erasmus-plus-programme-guide2_en.pdf ) belirtilen işletme tanımına uyan diğer kuruluşlar olabilir. Staj faaliyetinde bulunulacak yurtdışındaki kurumun yükseköğretim kurumu olması halinde, yapılacak çalışma akademik anlamda bir öğrenme faaliyeti olmayıp kurumun genel idaresine yönelik birimlerde uygulamalı çalışma deneyimi elde edilmesidir. Akademik çalışma amaçlı staj faaliyeti gerçekleştirilemez. 

13. Sigorta yaptırmak zorunda mıyım?

Evet. Hem öğrenim hem de staj hareketliliklerinde sigorta yaptırılması zorunludur. Ancak öğrenim için yapılan sigorta ile staj için yapılan sigortaların içerikleri farklıdır.

14. Erasmus Bölüm Koordinatörüme nasıl ulaşabilirim?

Erasmus Bölüm Koordinatörleri listesi Koordinatörlüğümüzün web sayfasında iletişim kısmında yer almaktadır. 

15. Erasmus Yabancı Dil Sınavları hangi formatta ve ne zaman yapılacak?

Erasmus Yabancı Dil Sınavları Üniversitemizin Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılır. Örnek sorular için Yabancı Diller bölümünün web sitesi incelenmelidir. Sınavlar son başvuru tarihinden sonra yapılır, kesin tarihler Erasmus Ofisi ve Yabancı Diller Bölümü tarafından duyurulur.  Örnek sınava bu linklerden ulaşılabilinir: 

http://www.altinbas.edu.tr/tr/akademik-birimler/yabanci-diller-yuksekokulu/bolumlerimiz/temel-ingilizce-bolumu/ornek-ingilizce-yeterlik-sinavi

http://www.altinbas.edu.tr/en/academic-units/vocational-schools/school-of-foreign-languages/english-language-preparatory-department/proficiency-test