Close

Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AHG), Avrupa Birliği Erasmus + Programı kapsamındaki projelerden biridir. Projenin Türkiye'deki yürütücülüğü Ulusal Ajans tarafından yapılmaktadır.

AGH, istenilen bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

Başvuru için ne yapmalıyım?

Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi almak için www.ua.gov.tr/agh web sitesinde yer alan dökümanları inceleyerek bilgi almalısınız. Ardından, başvurular ancak akredite kuruluşlar aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş (dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekmektedir. Türkiye'de Ulusal Ajans tarafından yetki verilen yani akredite edilmiş olan gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/evs_database adresinden bulabilirsiniz “Organisation Country” bölümünde “Turkey” seçeneğini seçin, “Organisation City” kısmından bulunduğunuz ili seçiniz. Sol menüde “Accreditation Type” bölümünden “Sending Organisation”(Gönderici kurum) butonuna basınız. Gelen sayfada “Sending” olarak akreditasyonu gözüken kurumların hepsi gönderen kuruluştur. Bu kuruluşla ilgili detaylar kısmından web adreslerine girerek iletişim bilgilerini alıp randevu almalısınız. 

Hangi ülkelere gidebilirim?

28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile birlikte aday ülke konumundaki Makedonya) , 22 AB'ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz. Bu ülkelerin sıralı listesi için AGH akredite kuruluşlardan bilgi alabilir ya da sitemizin ''Değişim Evrakları'' kısmında yer alan Erasmus+ Program Klavuzuna bakabilirsiniz.

Gönderen bir kuruluş buldum, şimdi ne yapacağım?

http://europa.eu/youth/evs_database linkinden bu defa Avrupa'da ev sahibi olarak akredite olmuş kurumların listesinden, kendinize bir ev sahibi kurum bulmalısınız. Bu sayfadan bu defa “Organisation country” bölümünden gitmek istediğiniz ülkeyi seçin. Örneğin, Almanya‟daki bir projede gönüllü olarak çalışmak istiyorsanız “Germany” diye seçip altta “Receiving Organisation” (Ev sahibi kurum) butonuna basınız. Proje türünü belirlemede biraz daha net olmak isterseniz, bununla ilgili olarak “Organisation topics” kısmına girip buradan “tarım, çevre, hayvanlar, çocuklar, sanat, eğitim vb.” konuları da seçerek daha belirgin bir arama da yapabilirsiniz. Gelen sayfadan ismi gözüken akredite ev sahibi kuruluş profillerini okuyarak, gönüllülere ne tür projelerde yer vermek istediklerini okumalısınız.