Close

Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mahmutbey Merkez Kütüphane, Bakırköy, Gayrettepe ve Gaziosmanpaşa Medical Park Hastanesi Şube kütüphaneleri olmak üzere dört ayrı yerleşkede hizmet vermektedir.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi mensubu herkesin kullanımına açıktır.

  Mahmutbey Merkez Kütüphane Bakırköy Şube Kütüphane Gayrettepe Şube Kütüphane Gaziosmanpaşa Med. Park Hast. Şube Kütüphane
Haftaiçi 8:30-21:00  8:30-20:30 10:00-19:00 8:30-18:30
Cumartesi 10:00-20:00 10:00-17:00 Kapalı Kapalı
Pazar 10:00-17:00 10:00-17:00 Kapalı Kapalı

Kütüphane kullanım kuralları kullanıcı türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için "Kurallar" sayfasına bakınız.

Kütüphane içinde, şişe su haricinde yiyecek, içecek, tütün ürünleri ve alkol tüketilemez.

Belli bir konu hakkında kaynak ve kullanım bilgisi almak için kütüphanecilerle iletişime geçilmelidir. Danışma masasında görev yapan Referans Kütüphanecisi araştırmaları yönlendirmekte, kaynakların kullanımına yardımcı olmakta ve her türlü araştırma sorusuna cevap vermektedir.

Kütüphane web sayfasında yer alan "Katalog Tarama" linki kullanılarak taranabilir.

Telif Hakkı uygulamalarına göre bir kitabın %10'undan ya da bir derginin aynı sayısının bir makalesinden fazlası fotokopi çektirilemez.

Kütüphanemiz Bilgisayar bölümünde internet erişimli masaüstü bilgisayarlar bulunmaktadır. Tüm kullanıcılar kendi şifreleri ile bilgisayarları kullanabilir. Ayrıca kablosuz internet hizmeti verilmektedir.

Kullanıcı adı ve şifreler için Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi mensuplarının materyal ödünç alma işlemlerinde üniversite kimlik kartlarını göstermeleri gerekir. Her kullanıcı ilk ödünç alma işleminden önce Kütüphane Yararlanma Kuralları Formunu imzalamalıdır.

Ödünç alınan kaynağın ödünç süresi, iade tarihinden önce, başka bir kullanıcı tarafından materyalin üzerine rezerv konulmamışsa ve kullanıcının cezası yoksa Danışma masasına gelerek uzatabilir. Web sayfasında yer alan “Kütüphane Hesabım” bölümünü kullanarak da kaynağın kullanım süresini en fazla 1 defa uzatabilirsiniz.

Kaynak ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin olması gerekir. Sadece iade işlemi başkası adına yapılabilir.

Kütüphane web sayfasında bulunan “Kütüphane Hesabım” linki tıklanır. Açılan sayfada üyelik numarası ve şifre girilerek özel oturum açılır.

Eğer bir kaynak başkası tarafından ödünç alındıysa, bu kaynağa rezerv koyulabilir. Kaynak, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 3 gün süreyle Danışma masasında rezerv eden kullanıcı için bekletilir. Ayrıca e-mail ile bildirim yapılır.

Kullanıcı bilgileri gizli tutulmaktadır.

İadesi geciken kitaplar ve filmler için kullanıcıya getirmediği gün sayısının 2 katı kadar gün kitap alamama cezası uygulanır. Geç getirilen iPadler için ise para cezası uygulanır. Detaylı bilgi için “Kurallar” bölümüne bakınız.

Ödünç alınan kitabın kaybedilmesi durumunda kullanıcı kaybettiği kitabın aynısını temin etmek zorundadır.

Kütüphanelerarası ödünç alma hizmetinden sadece Kemerburgaz Üniversitesi öğretim elemanları faydalanabilir. Öğretim elemanlarımız ILL formunu doldurarak talepte bulunmalıdır. Detaylı bilgi için “Kurallar” bölümüne bakınız.

Kaybolan veya unutulan eşyalardan kütüphane sorumlu değildir. Kütüphanede bırakılan/unutulan eşyalar Güvenliğe bırakılır.

Veritabanlarına DeepKnowledgeTM Kütüphane Portalı üzerinden kampüs dışından da kolayca erişebilirsiniz. Detaylı bilgi için “Uzaktan erişim” bölümüne bakınız.

Film arşivi dışındaki hiçbir CD, DVD, VCD ödünç verilmez. Sadece Kütüphane içinde kullanılır. Film arşivinden yaralanmak için “Kurallar” sayfasına bakınız.

Yayın taleplerinizi “Kütüphane Hesabım”dan özel oturumunuzu açarak, Talep formunu doldurarak yapabilir ya da doldurduğunuz formları kütüphanedeki Yayın Talep kutusuna atabilirsiniz. Detaylı bilgi için web sayfamızdaki YORDAM kullanım kılavuzuna bakınız.

Web sayfamızda yer alan Açık erişim, E-dergiler ve Veritabanları bölümünden Abone olunan ve denemeye açılan veritabanlarındaki e-dergi, e-kitap vb. e-kaynaklara ulaşabilirsiz.

Süreli yayınlar sadece kütüphane içinde kullanılır. Kütüphane dışına çıkarılamaz.

Ödünç alınan materyalin tüm sorumluluğu kullanıcıya aittir. Kitabın sayfasının kopması, yıpratılması, üzerine sıvı dökülmesi vb. durumlarda kütüphaneci iade almama hakkına sahiptir. Bu durumda kullanıcı materyalin aynısını temin etmek zorundadır.