Close

Program Başkanının Mesajı

Yeni gelişen bir sağlık alanı olan Odyometri programından mezun olanlar Odyometrist adı altında Sağlık Teknikeri unvanı almaktadırlar. Bu alanda yetişmiş elemanların sayısının artmasıyla, özellikle Kulak-Burun-Boğaz servislerinde Odyometristlerin çalıştırılmasının yaygınlaşması beklenmektedir. Odyometrist, Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuvar hizmeti olan odyometrik testleri hekimin isteği doğrultusunda gerçekleştirebilir, işitme ölçümü yaparak test sonuçlarını hekime sunabilir, ağır işiten hastalara işitme cihazı uygulayabilir.

Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Odyometri Programı olarak hedefimiz, öğrencilerimizi mesleğin gerektirdiği yetkinliğe sahip, işitme kaybı ve denge bozukluğu hastalarının tanısı konusunda bilimsel yöntemleri bilen, işitme testlerini uygulayabilen, tercih edilen birer sağlık teknikeri olarak yetiştirmektir. Programımız, İstanbul’un önemli ilçelerinden biri olan ve işitme merkezlerinin yoğun bulunduğu Bakırköy’de eğitim ve öğretimini sürdürmektedir. İki adet eğitim laboratuvarı mevcut olup; objektif ve subjektif işitme testleri, denge testleri ile işitme cihazı seçim, ayar ve kalıp uygulamaları yapılmaktadır. Klinik Odyometri dersleri kapsamında Kamu Hastanelerinde klinik uygulama imkanı vardır. İşitme Cihazı Satış ve Uygulama Merkezleri ile Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) ile sektörel iş birliklerimiz kapsamında yaz stajı ve gözlemci staj imkanlarımız da mevcuttur.

Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak çağdaş sağlık teknikeri anlayışına uygun, mesleğini en iyi şekilde yapabilecek bilgi ve beceriye ulaşmayı isteyen, kişisel ve toplumsal gelişime katkı sağlayabilecek, sosyal ve kültürel bilgiye sahip olmayı amaç edinmiş odyometrist adaylarını aramızda görmek istiyoruz.

 

Öğr. Gör. Yağmur YILDIRIM
Odyometri Program Başkanı