Close

Etkinlik Takvimi

Altınbaş Üniversitesi Sivil Havacılık Ulaştırma bölümü gezi

Altınbaş Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programı tarafından düzenlenen Havacılık Müzesi gezisi, 9 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Etkinliğe Öğr. Gör. Dr. Fulya ODUNCU ve Ögr. Gör. Melis SOYER ile bölüm öğrencileri katıldı.

Grafik Tasarım Programı, Öğr. Gör. Nihal KARTAL organizatörlüğünde 1. Öğrencilerimizin katılımları ile 04 Mayıs 2017 Perşembe günü, BE ART GALLERY’de Karma Resim Sergisi etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Sergide; Günümüz çağdaş ressamların karma sergilerinin yer aldığı bir seçki ile karşımıza çıkmaktadır.

Grafik Tasarım Programı, Öğr. Gör. Nihal KARTAL ve Çocuk Gelişim Programı Öğr. Gör. Yasemin AKDEMİR yönetiminde, 1. ve 2. Sınıflardan oluşan öğrencilerin 02 Mayıs 2017 Çarşamba günü,  Istanbul Modern  - Grafik Sanatlar Müzesi’e Karma Resim Sergisine ziyaret gerçekleştirilmişlerdir.

Sergide;

İstanbul Modern “Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisi ile sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarına odaklanıyor. Sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriyor. Geçmişten geleceğe farklı zamanları, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriyor.

Sergi, sanatçıların kendi zamanlarını nasıl deneyimlediklerine, geçmişten gelip geleceğe akan zaman karşısında duydukları endişe ve hayal kırıklıklarına, iç zamanları ile başkalarının zamanları arasında kurdukları derin yakınlıklara işaret ediyor. Aynı zamanda sanat yapıtının, gelip geçicilik ve değişim karşısındaki yerine ve dönüşümüne karşı da bir tartışma zemini sunuyor. Sanat yapıtları hangi zamanların içinden geçerek şimdi, şu an izlediğimiz zamanın parçası olurlar? Başka yapıtlarla kurdukları zamansal ilişkinin anlamı nedir? Sanat yapıtları hangi koşullara direnerek veya parçası olarak gelecek zamana kalırlar?

“Sanatçı ve Zamanı”, Türkiye’nin mihenktaşı düşünür ve edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (1901-1962) “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini de bir çıkış noktası olarak belirliyor. Tanpınar’ın zaman fikri etrafında farklı coğrafyalardan sanatçıların geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki hesaplaşmalarına dair bir görünürlük sunuyor. Soyut sanatın farklı zamanlardaki karşılıklarını, sanat üretiminde malzeme ve atölyenin rolünü, peyzaj ve natürmort geleneğinden bugünün doğa algısına olan dönüşümü, kimlik arayışlarını, yüce ve tinsel olana karşı ilgiyi, varoluş sorgulamalarını, beden politikalarını, feminist yaklaşımları, yeni kent kültürünün dayattığı karmaşık sorunları, savaş, ölüm ve yıkım karşısında verilen mücadeleyi, su kültürü ve bir boğaz kenti olan İstanbul etrafında gelişen hayat hikayelerini ve Anadolu insanını tanıma çabalarını ortak duygular etrafında yan yana getiriyor.

Tanpınar üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası sunan sergi, aynı anda farklı zamanları hayal edebildiğimiz bir çağda, Tanpınar’ın görüşlerinin kuşatıcı zenginliğini de hatırlatmak istiyor.

 

Grafik Tasarım Programı, Öğr. Gör. Nihal KARTAL yönetiminde, 1. Sınıf öğrencileri ile 05 Nisan 2017 Çarşamba günü,  IMOGA - Grafik Sanatlar Müzesi (Galata Şubesi)’nde  Süleyman Saim Tekcan ve Karma Resim Sergisine ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Sergide;

  • Gravür sanatı üstatlarından Süleyman Saim Tekcan’a ait gravür çalışmaları, Mustafa Kaplan’a ait afiş çalışmaları ve modern resim ve afiş tasarım örnekleri yer almaktadır.

Grafik Tasarım Programı, Öğr. Gör. Nihal KARTAL yönetiminde, 1. Sınıf öğrencileri ile 18 Mart 2017 Çarşamba günü, D’ART ARTGALLERY’de  Agah Barış Can Aksakal’ın “Yarın Daha Farklı” isimli Sıcak Cam Üfleme Sergisine ziyaret gerçekleştirilmiştir.

 

Grafik Tasarım Programı Bölümü Öğretim Görevlilerinden Nihal KARTAL koordinatörlüğünde 04 Nisan 2017 tarihinde Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’ndaGrafik Tasarım öğrencilerinin 2. dönem bahar dönemi boyunca görmüş oldukları Temel Yazı dersikapsamında yazı tasarımlarının yer aldığı Serbest Tipografik Sergi etkinliği gerçekleşmiştir.

01.03.2017/Çarşamba günü saat 15:00’de 307 nolu derslikte B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Engin ÖZAYDIN tarafından "Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Süreçleri" konulu seminer gerçekleştirilmiştir.

Grafik Tasarım Programı Bölümü’nün etkinlikleri kapsamında; 

 

Azer Filminin Galası gerçekleştirilmiştir.

 

Aydın Üniversitesi Sinema TV Bölümü Öğretim Görevlilerinden Yönetmen ve Akademisyen Kemal Çipe ile Kısa Metrajlı Film çekiminde; Grafik Tasarım Bölümü 1. Sınıf öğrencilerimizle 18.11.2015 Çarşamba günü 12:00-17:00 saatleri arasında yer aldığımız Filmin Galası - Beyoğlu Fitaş Sineması’nda 9 Şubat 2017 büyük coşku ile kutlanmıştır.

 

Filmin Konusu: Kore’de yaşayan bir gencin, ailesiyle olan miras davasını, 1980’li yılların siyasi olaylarının çerçevesinde ve Oedipus kompleksi üzerinden, trajik yanlarıyla ele alınışını içermektedir.

Film sonunda Okulumuzun ismi ve bölümü yer almaktadır. Ayrıca tüm Festivallerde gösterime katılacaktır.

Ünlü isimler İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nde (İKBU) düzenlenen ''Türkiye'de Aile İçi Şiddet: İstismar ve Tacizler Önlenebilir mi?'' konulu panelde gençlerle buluştu.

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi,

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölüm öğrencilerimiz, THY’nin ilk kadın pilotu Emel Arman ile 6-12 Mart Dünya Havacı Kadınlar haftası kapsamında Gökyüzü ve Kadın temalı bir buluşma gerçekleştirdi.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Adalet Bölümü – Adalet Kulübu öğrencileri, kulüp danışmanları Öğr. Gör. Ferhat YILDIRIM başkanlığında, bölüm öğretim görevlilleri Öğr. Gör. Yasemin Mıstaçoğlu, Öğr. Gör. Nilda Çiçekli ve Okutman Gülhan Duygun ile birlikte Anıtkabir ve 15 Temmuz sonrasında „Gazi“ Unvanı alan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ziyaret gerçekleştirmiştir. Rehber eşliğinde 15 Temmuz günü yaşanılanların izlerini taşıyan Yüce Meclis gezilmiş, Genel Kurul Salonu ziyaret edilmiştir.

Meslek Yüksekokulu Tarih Okutmanı Gülhan Duygun’un danışmanlığında 24.02.2017 tarihinde Uygarlık Tarihi dersi kapsamında İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gezi düzenlenmiştir.

 

Öğrencilerimize 01 Mart tarihinde Murat Eğitim Kurumları tarafından DGS bilgilendirme semineri düzenlenmiştir. Öğrencilerimiz seminer sonunda çeşitli oranlarda DGS hazırlık eğitim bursu kazanmışlardır.

17 Şubat 2017 tarihinde Hobi Atölyesinin 4.oturumu gerçekleştirilmiştir.

14 şubat Sevgililer Günü’nde Şef Nazım YILDIRIM danışmanlığında öğrencilerimizle birlikte keyifli bir çikolata yapım etkinliği gerçekleştirdik.

ETKİNLİK DANIŞMA VE YÜRÜTME OFİSİ: 10 Şubat 2017 tarihinde Hobi Atölyesinin 3.oturumu gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimiz birbirinden güzel çalışmalar yapmışlardır.

Konu: Grafik Tasarım Programı Bölümü’nün etkinlikleri kapsamında; 

 

Grafik Tasarım Programı Bölümü Öğretim Görevlilerinden Nihal KARTAL koordinatörlüğünde 24 Kasım 2016 tarihinde Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’ndaGrafik Tasarım öğrencilerinin 1. dönem boyunca görmüş oldukları Temel Yazı dersikapsamında Öğrencelerin yazı tasarımlarının yer aldığı Tipografik Sergi etkinliği gerçekleşmiştir. Bilgilerinize sunulur.

 

• El ile eskiz çalışmalarından yola çıkarak Serbest tipografik tasarımlar yer almıştır.

Konu: Grafik Tasarım Programı Bölümü’nün etkinlikleri kapsamında; 

GTA 103 Temel Yazı” dersi kapsamında, Öğr. Gör. Nihal KARTAL ile fotoğraf sanatçısı Öğr. Gör. Ahmet KARA yönetiminde, 1. Sınıf öğrencileri ile 26.12.2016 Pazartesi günü, AKBANK SANAT GALERİSİ’nde  “YOKYERLER NONSPACES" adlı Enstelasyon Sergisine 17:30-18:30 saatleri arasında ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bilgilerinize sunarım. 

Sergide;  

• Yeni medya aracılığı ile doğa temsilleri ve mekanın şekillendirilmesi,

• Mekan algımızla oynamak ya da beğenimiz için hiper-reel mekanlar yaratılmış, fiziksel olmayan, sosyal olmayan, geleneksel olmayan şekillerde algılamamıza olanak tanır.

• Sanat her dönemde fiziksel dünyanın tasvirlerine odaklansa da yeni medyanın yarattığı temsiller ile günümüzde yaşadığımız süper-modern ve dünyamız arasında kurduğumuz yeni ilişki şekillerine çok daha iyi uyum sağlayışına tanıklık ediyor.

• Görsel ve fiziksel özelliklerin; ses ışık ve füzyonların bileşimi ile mekan algımız üzerindeki etkilerini yaşatmaktadır.

Konu: Grafik Tasarım Programı Bölümü’nün etkinlikleri kapsamında; 

 

Grafik Tasarım Programı Bölümü Öğretim Görevlilerinden Nihal KARTAL koordinatörlüğünde 05 Ocak 2017 tarihinde Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’ndaGrafik Tasarım öğrencilerinin 1. dönem boyunca görmüş oldukları Temel Yazı dersikapsamında Öğrencelerin yazı tasarımlarının yer aldığı Tipografik Exlibris Sergi etkinliği gerçekleşmiştir. Bilgilerinize sunulur.

 

• El ile eskiz çalışmalarından yola çıkarak Serbest tipografik exlibris  çalışması tasarımları yer almaktadır.

Etkinlik Danışma Ve Yürütme Ofisi: 23 Aralık 2016 tarihinde Hobi Atölyesinin 2.oturumu gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimiz birbirinden güzel çalışmalar yapmışlardır.

 

Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Bölümü tarafından I.İş Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu düzenlendi

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Bölümü tarafından “I. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu”, öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve iş güvenliği uzmanlarının katılımıyla 13.12.2016 tarihinde gerçekleştirildi. 2 oturum şeklinde düzenlenen Sempozyumda 6 bildiri sunuldu. Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Sayın Yrd. Doç. Dr. Fahri ERENEL ’in açılış konuşmasıyla başlayan Sempozyuma katkı sağlayan değerli katılımcılar ve çalışmaları aşağıdaki gibidir.

1. Oturum:

  • Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Saim OCAK, “İSG Kültürü ve İSG Hukuku”

  • A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı- Baş Denetçi Naci KIRTAŞ, “Periyodik Kontroller”

  • A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Burak TUNA, “İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları”

2. Oturum:

    • A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı-E. Baş İş Müfettişi - Kimya Mühendisi - Bilirkişi Orhan EKŞİ, “Teftiş-Müfettiş Raporu-Kusur Tespiti”

    • A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı-Makine Mühendisi Abidin ÖZLER, “Yazılım Uygulamaları ve İSG Yazılımı”

    • A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı-Ziraat Mühendisi Gülin DENİZER, “Makineli İşlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları”

Sempozyuma katkı sağlayan değerliği katılımcılara, öğrencilerimize ve diğer konuklarımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

10 Aralık İnsan Hakları Günü olması sebebiyle Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Adalet Bölümü Öğretim görevlisi Ferhat Yıldırım ve Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Gamze Şentürk yönetiminde grafik tasarım 2. Sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilen Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin maddelerinden oluşan afiş çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar bir hafta boyunca Gayrettepe yerleşkesinde sergilenmeye devam edecektir.

 

GTA 107 Temel Matbaa Teknolojisi dersi kapsamında, Öğr. Gör. Gamze Şentürk yönetiminde, 1. Sınıf öğrencileri 08.12.2016 tarihinde Promat Basım Yayın firmasına ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Bu ziyaret kapsamında öğrenciler baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası parkurları görmüşlerdir.

GTA 107 Temel Matbaa Teknolojisi dersi kapsamında, Öğr. Gör. Gamze Şentürk yönetiminde, 1. Sınıf öğrencileri 24.11.2016 tarihinde Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri Bölümüne ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Bu ziyaret kapsamında matbaa makine parkurlarının tanıtımı ve uygulamalı baskı çalışmaları yapılmıştır.

 

Akran Danışmanı: 2.sınıf öğrencilerinin e-posta yazımı, cv hazırlama, mülakat becerileri gibi iş yaşamına yönelik konularda alt sınıf ve kendi sınıflarındaki öğrencilere bire bir danışmanlık verebilmeleri üzere seçilmiş öğrencilerdir.

Seçilmiş olan bu öğrencilere Öğr.Gör.Gül KOÇYİĞİT koordinatörlüğün de düzenlenmiş olan Akran Danışmanlığı eğitimi 18 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Akran Danışmanlarımız, akranlarına danışmanlık vermeye hazırdırlar.

 

MYO Etkinlik Danışma ve Yürütme Ofisi: 21 kasım 2106 tarihinde Çaycı Gıda A.Ş Pazarlama Müdürü Arzu GÖNÜL tarafından “Hedef Belirleme ve Problem Çözme Teknikleri” semineri verilmiştir.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü 13-16 Ekim 2016 tarihleri arasında CNR Expo’da düzenlenen Uluslararası İstanbul Jewelry Show fuarına ‘Sound Of Nature’ isimli sergileri ile katılarak, sergiyi hem yerli hem de yabancı sektör mensuplarının beğenisine sunmuşlardır.

‘Sound Of Nature’ isimli sergi; Öğr. Gör. Elanur GÜNER, Öğr. Gör. Didem SANER SUMAY ve Öğr. Gör. Emre TİRİK başkanlığında Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından kısa bir süre içerisinde tasarımları yapılarak, gümüş takı olarak üretilmiştir. Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sn. Ali ALTINBAŞ, İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meclis Başkanı Sn. Erhan HOŞHANLI ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mücevherat Mühendisliği Bölüm Başkanı Sn. Doç. Dr. Haluk SELİM, Pera Pırlanta Kurumsal İletişim Yönetmeni Sn. Serap YILDIRIM; Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Altınbaş Mücevherat Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Türkiye Kuyumculuk Sanayi Meclis Başkanı Sn. İmam ALTINBAŞ; Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Assos, Onsa Mücevherat Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Nusret ALTINBAŞ ve Onsa Rafineri Genel Müdürlüğünden Sn. Hüseyin HAZIR ve Sn. Kenan GÖRGÜ Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Sn. Cengiz BİÇER ve Altınbaş Holding Fon Yönetimi Grup Başkanı Öztekin SEVÜK; İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Sn. Yrd. Doç. Dr. Fahri ERENEL İstanbul Jewelry Show fuarında standımızı ziyaret ederek bizleri yalnız bırakmadılar.

 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Yarışma Jüri Üyeliği

Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Elanur Güner, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonunda, Kahramanmaraş Kuyumcular Odası ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Teknik Bilimler MYO El Sanatları Bölümü Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı işbirliğiyle düzenlenen ‘Germanica’ temalı Altın Takı Tasarım Yarışması’nda 19.10.2016 tarihinde ön eleme jüri üyesi olarak görev almıştır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü: Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü öğrencileri Öğr.Gör.Seda KORKMAZ danışmanlığında  Atatürk Havalimanında düzenlenen AirShow 2016 fuarına ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

MYO Kariyer Merkezi Sorumlusu Öğr.Gör.Gül KOÇYİĞİT tarafından tüm bölümlerin 1.sınıf öğrencilerine farklı oturumlar şeklinde “Üniversiteli Olmak” seminerleri düzenlenmiştir. Bu seminerlerde öğrencilerin üniversite eğitim dönemini hem mesleki hem de kişisel gelişim açısından nasıl verimli geçirebilecekleri, üniversite içi ve dışında iletişim kurarken hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiği ile ilgili bilgi ve tavsiyelerde bulunularak farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.