Close

Ders Listesi

ENG 101 İletişim Becerileri ve Akademik Rapor Yazma I

(4-0)3

Akademik dürüstlük; ders çalışma ve zamanı etkili kullanma becerileri; eleştirel düşünme; çeşitli okuma becerileri kullanarak uzun metinler okuma, özetleme, yorumlama ve kendi düşüncelerini ifade etme.

ENG 102 İletişim Becerileri ve Akademik Rapor Yazma II

(4-0)3

Akademik dürüstlük; alıntı yapma; algısal (okuma ve dinleme) ve üretimsel (yazma ve konuşma) becerileri bir tema etrafında toplayarak farklı açılardan bakma ve yazılı ve sözlü olarak ifade etme; sunum teknikleri.

ENG 111 İngilizce I

(4-0)3

Günlük hayatta farklı durumlarda basit kelimelerle kendini ifade etme; soru sorma ve cevaplama; kısa yazı yazma.

ENG 112 İngilizce II

(4-0)3

Günlük hayatta geçmiş ve içinde bulunulan zamanla ilgili olayları anlatma, gelecekle ilgili planlardan bahsetme; e-posta yazma; kısa metinleri dinleme ve okuma. 

ENG 201 İletişim Becerileri ve Akademik Rapor Yazma III

(3-0)3

Çeşitli metinler okuyarak akademik yazı yazma; sunum yapma teknikleri; dinleyip not alma; bir konu hakkında fikir beyan etme / karşı fikir sunma; tartışma teknikleri.

ENG 202 İletişim Becerileri ve Akademik Rapor Yazma IV

(3-0)3

Araştırma yaparak rapor yazma ve sunma; tartışma teknikleri. 

ENG 211 İngilizce III

(3-0)3

Günlük hayatta soru sorma ve cevaplama; yön ve yol tarif etme; çeşitli kısa metinler okuyarak kendini basit düzeyde yazılı ve sözlü ifade etme. Önkoşul: ENG 111.  

ENG 212 İngilizce IV

(3-0)3

Konuşmayı başlatma, devam ettirme, bölme ve sonlandırma; özetleme; yazarın konuya yaklaşımını anlama; kısa akademik yazılar yazma. Önkoşul: ENG 112.

ENG 301 Yazılı İletişim 

(3-0)3

Uygun dil, kelime ve tarzı seçerek iş mektupları, e-posta ve rapor yazma; toplantı yönetme ve toplantı tutanağı tutma; özgeçmiş yazma.

ENG 302 Sözlü İletişim 

(3-0)3

Yüz yüze görüşme; telefonla görüşme; toplantı yönetme  teknikleri; iş başvurusunda bulunma; iş görüşmesi teknikleri; sunum yapma.

 

 

ENG  311  İngilizce İletişim I 

(3-0)3

Daha gelişmiş cümle yapıları ve kelimeler kullanarak kendini ifade etme; uzun konuşmalara katılma ve konu hakkında fikir bildirme; dinleyip not alma; eleştirel okuma; kısa akademik yazılar yazma; özetleme. Önkoşul: ENG 211.

ENG 312  İngilizce İletişim II

(3-0)3

Sunum yapma teknikleri; farklı kaynaklardan faydalanarak fikrini yazılı ve sözlü olarak ifade etme; uzun anonslar ve konuşmalar dinleyip anlama; eleştirel okuma. Önkoşul: ENG 212.

TURK 101 Yabancılar için Türkçe I

(3-0)4

Anadili Türkçe olmayan öğrenciler için Türkçeye giriş ve Türk kültürünü tanıma, basit düzeyde soru sorma ve cevaplama, kendini veya bir başkasını tanıtma, yön tarif etme, kısa mesaj yazma, kısa konuşmalar dinleyip cevaplama.

TURK 102 Yabancılar için Türkçe II 

(3-0)4

TURK 101 dersinin devamı olup başlangıç düzeyinde kendini yazılı ve sözlü ifade etme, aile, meslek, yiyecek ve benzeri konularda konuşma, soru sorma, kısa konuşmalar dinleyip anlama ve kısa paragraf yazma  

TURK  401 Türk Dili ve Türkçe İletişim I 

  (2-0)2

Dillerin kökeni; dil kültür arasındaki ilişki; dil aileleri ve özellikleri; dilbilim konusunda temel bilgiler; Türkçenin ses, cümle ve kelime yapısı; farklı türlerde şiir, deneme ve roman incelemesi.

TURK  402 Türk Dili ve Türkçe İletişim II 

 (2-0)2

Eleştirel düşünme, okuma, yazma becerilerini kullanarak deneme yazıları, bilimsel yazı ve rapor yazma; sunum yapma; mülakat teknikleri; toplantı yapma teknikleri.  

CHI 101 Çince I 

     (3-0)4

Çince telaffuzun temel kuralları, basit cümle ve cümle unsurlarının cümle içindeki sırası, temel düzeydeki yazım kuralları.

CHI 102 Çince II 

(3-0)4

CHI 101 dersinin devamı; Sözcük çeşitleri, Çince yazılım usulü ve anlamları, basit cümle ve soru sorma. Önkoşul: CHI 101. 

ITA 101 İtalyanca I

(3-0)4

Temel dilbilgisi ve kelime bilgisi; günlük hayatta kendini tanıtma, meslekler ve hobilerle ilgili konuşma, günlük aktivitelerden bahsetme, rakamları ve saatleri yazılı ve sözlü ifade etme. 

ITA 102 İtalyanca II 

(3-0)4

ITA 101 dersinin devamı; günlük yaşantıyı geçmiş zaman kullanarak anlatma, aileyi veya bir başka bireyi tanıtma,  bir restoranda sipariş verme ve hesap ödeme, fiyat sorma,  bilet alma ve  yönünü belirleme. Önkoşul: ITA 101. 

JAP 101 Japonca I 

(3-0)4

Japon birinci alfabesi Hiragana’yı kullanarak okuma ve yazma, temel dilbilgisi kurallarını kullanarak kendini ve kişileri tanıtma, meslek ve hobilerden bahsetme, rakam ve zaman kavramını günlük dilde anlama ve ifade edebilme. 

JAP  102 Japonca II 

(3-0)4

JAP 101 dersinin devamı; Japon ikinci alfabesi Katakana’yı kullanarak okuma ve yazma, günlük yaşamdaki aktiviteleri, ilgi alanlarını, kendini, ailesini ve bir başkasını şimdiki zaman ve geçmiş zamanda ifade etme ve anlama. Önkoşul: JAP 101. 

GER 101 Almanca I 

(3-0)4

Temel dilbilgisi ve kelime bilgisi; günlük hayatta selamlaşma;kendini tanıtma; kişisel bilgiler verme;  hobilerle ilgili konuşma; günlük aktivitelerden bahsetme;  fiyat sorma ve söyleme. 

GER  102 Almanca II 

(3-0)4

GER 101 dersinin devamı;gelecekle ilgili plan yapma; yol ve yön tarif etme; insanları tarif etme; kıyafetlerle ilgili soru sorup cevaplama; hava durumu hakkında konuşma. Önkoşul: GER 101. 

GER  201 Almanca III 

(3-0)4

GER 102 dersinin devamı; meslekler hakkında konuşma; alışveriş yapma; restoranda sipariş verme;  başkalarıyla birlikte plan yapma. Önkoşul: GER 102. 

GER  202 Almanca IV

(3-0)4

GER 201 dersinin devamı; kısa gazete haberleri okuyup fikir belirtme; seyahat hakkında soru sorma ve cevap verme; kullanım kılavuzu okuyup açıklama yapma. Önkoşul: GER 201. 

RUS 101 Rusça I

(3-0)4

Temel dilbilgisi, el yazması ve kelime bilgisi; selamlaşma; günlük hayatta kendini tanıtma; gün, rakam, gün ve zaman bildiren günlük aktivitelerden bahsetme.

RUS 102 Rusça II 

(3-0)4

RUS 101 dersinin devamı; günlük yaşantıyı anlatma, aileyi veya bir başka bireyi tanıtma,  fiyat sorma,  bilet alma ve  yönünü belirleme. Önkoşul: RUS 101.