Close

Duyurular

Fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Ateş’in “BEPS Action 13: Documentation in Transfer Pricing (BEPS Eylem 13: Transfer Fiyatlandırmasında Dokümantasyon)” başlıklı kitap bölümü, Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Billur Yaltı’nın editörlüğünü yaptığı “Base Erosion and Profit-Shifting (BEPS) in Taxation (Vergilendirmede Matrah Aşındırma ve Kâr Kaydırma)” başlıklı kitapta yayınlanmıştır. Beta tarafından basılan çalışma hakkında daha fazla bilgi için bk. https://www.betayayinevi.com/tr/urunler/vergilendirmede-matrah-asindirma-ve-kar-kaydirma/1292

Fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Ateş’in “Transparency as a Key Prerequisite for the Success of Energy Subsidy Reform: A Case Study of Tax Subsidies in Turkey” adlı kitap bölümü Rodolfo Salassa Boix’in editörlüğünü üstlendiği Aspectos Constitucionales Controvertidos De La Tributación Ambiental/Controversial Constitutional Aspects of Environmental Taxation (Cordoba: Universidad Nacional de Cordoba 2018) adlı kitapta yayınlanmıştır.

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş 15-16 Şubat 2018 tarihlerinde İzmir’de Ege Üniversitesi’nin evsahipliğini yaptığı ve Düzenleme Kurulu üyeleri arasında yer aldığı 2. Asteroit Madenciliği ve Meteor Bilimi Çalıştayı’nda “Lüksemburg ve Asteroit Madenciliği: Teşvik Liderliğinin Arkasındaki Gerçekler” başlıklı sunumu gerçekleştirmiş ve Geniş Katılımlı Panel ’de panelist olarak yer almıştır.

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş’in “Enerji Sübvansiyon Reformlarının Başarısı İçin Bir Anahtar Önkoşul Olarak Şeffaflık: Türkiye’de Vergi Sübvansiyonları Üzerine Bir Vaka Analizi” (Transparency as a Key Prerequisite for the Success of Energy Subsidy Reform: A Case Study of Tax Subsidies in Turkey) adlı çalışması EÇAM (CEER) Research Paper Series’in ilk sayısı olarak yayınlanmıştır. Çalışmaya şu linkten ulaşılabilir: Paper No:1

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş Trakya Üniversitesi tarafından 17-19 Ekim 2017 tarihlerinde Edirne’de düzenlenen 2nd International Trakya Accounting Finance and Auditing Symposium’da “BEPS and Beyond: Rethinking the Role of the Preamble to Prevent Treaty Abuse” (BEPS ve Ötesi: Anlaşmaların Kötüye Kullanılmasını Önlemede Başlangıç'ın Rolünü Yeniden Düşünmek) başlıklı tebliğini sunmuştur.

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş’in “Tax Avoidance Issues in Turkey” adlı makalesi editörlüğünü Nigar Hashimzade & Yulia Epifantseva’nın yaptığı The Routledge Companion to Tax Avoidance Research adlı kitapta yayınlandı.

Kitap hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://www.routledge.com/The-Routledge-Companion-to-Tax-Avoidance-Research/Hashimzade-Epifantseva/p/book/9781138941342

 

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve International Fiscal Association tarafından 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde ortaklaşa düzenlenen Cross-Border Tax Challenges in the 21st Century Konferansı’nda “Food for Thought: The Challenges Arising from the Multilateral Convention to Prevent BEPS - Answers Unkown?” oturumunda tebliğ sunumu gerçekleştirmiştir.

 

 

Fakültemiz öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ayşe Serçin Kutucu, 21-23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Ekonomi Finans ve Ekonometri Sempozyumu'nda, "From Customs Union to Free Trade" başlıklı tebliğ sundu.

 

Altınbaş Üniversitesi size Amerika’nın en prestijli Üniversitelerinden olan Georgia State Universitesi’nde eğitim imkânı sunuyor!

Altınbaş Üniversitesi öğrencileri, Uzman ve Genel LL.M - Yüksek Lisans Programları yanı sıra; ABD’de avukatlık yapma imkanı tanıyan Baroya Uygunluk Yüksek Lisans Programını (Track 2) seçebilmektedir.

“Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi” ile “Georgia State Universitesi (GSU) Hukuk Fakültesi” işbirliği ile oluşan programlarla Altınbaş Üniversitesi öğrencilerine ABD’de eğitim ve öğretim imkanı sunmaktadır.

LL.M. Hukuk Yüksek Lisans Programı (MASTER OF LAW (4+1)

 • Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Master of Law (LL.M)” ünvanı kazanmaktadır.
 • Programa Güz ve Bahar akademik dönemlerinde başvuru alınmaktadır.
 • Üstün başarılı Altınbaş Üniversitesi öğrencileri için ekstra burs, Georgia State Üniversitesi ve iş ortaklarında staj başvuru imkanı sunulmaktadır.

 

1.PROGRAM: Genel Hukuk Yüksek Lisansı

 • Öğrenciler Sağlık Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Gayrimenkul Hukuku gibi gelişen alanlarda uzman LL.M programına katılabileceği gibi, farklı alanlarda ders seçimi de yapabilmektedir.
 • Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencileri ve mezunları programa başvuruda bulunabilir.

 

2.PROGRAM: Baro Hazırlık Programı  

 • Amerika’da avukatlık ruhsatı almak isteyen Altınbaş Üniversitesi Öğrencilerine özel program
 • IKBU mezunları;

a)     Türkiye’de Avukatlık Ruhsatını aldıktan sonra bu programı başarıyla tamamlamaları halinde ABD’de Baro sınavına girmektedir; veya

b)    Bu programı başarıyla tamamladıktan sonra, Türkiye’de Avukatlık Ruhsatını alıp ABD’de Baro sınavına girmektedir.

Doktora Programı  (1+3)

 • Bu program kapsamında Georgia State Üniversitesi’nde Kriminoloji alanında Hukuk Yüksek Lisansı yapan Altınbaş Üniversitesi mezunları, GSU Doktora programına başvuru yapabilir.
 • Bu program 1 + 3 yıl bileşik doktora programı şeklinde tasarlanmıştır. Doktoraya kabul alan öğrenciler Georgia State Üniversitesi’nde asistanlık yapması halinde öğrenim ücreti ödemeyecek ve asistanlık maaşı alacaktır.

Yaz Okulu

 • Öğrenciler 6 akademik kredi kazanma imkanı yanında, Amerika’da üniversite deneyimi yaşayacaktır.
 • Amerikan Hukukuna Giriş, mesleki / akademik İngilizce derslerinin yanı sıra işletme vs alanlarda ders seçebilmektedir. Bu program kapsamında alınacak dersler İngilizce derslerine sayılabilir.
 • Öğrenciler diğer programlara katılmaksızın sadece bu programa dahil olabilir.

 

30 Haziran-1 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek 4 haftalık bir yaz okulu!

Hayatın hiç durmadığı Atlanta’da, dolu dolu keşfedip öğreneceğiniz, eğlenerek yeni deneyimler edineceğiniz bir yaza ne dersiniz?

Neden Georgia State?

 • Öğrenciler bu program sayesinde;
  • 6 kredilik bir ders alacaklar,
  • Kampüste konaklama ve yerel ulaşım hizmetlerinden yararlanacaklar,
  • Sağlık sigortası hakkını kullanacaklar,
  • Eşsiz kültürel deneyimler yaşayacaklardır.
  • Eğitim:
  • Alanında değerli hocalar ve fark yaratan dersler
  • Hem sınıf içi hem de sınıf dışı öğrenme imkanı
  • Müzeleri, tarihi yerleri keşfetme fırsatı
  • Georgia State öğrencileri ile beraber çalışma fırsatı

 

 • Bazı seçmeli dersler:
 • Introduction to U.S. Law (with Legal English)
 • International Business
 • Science of Learning
 • Public Speaking

Bilgi için: Serhat Eskiyörük (serhat.eskiyoruk@altinbas.edu.tr)  

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş’in “Assessing BEPS: origins, standards and responses” konusundaki Türkiye raporu, bu yıl 27 Ağustos 1 Eylül 2017 tarihleri arasında Brezilya’da düzenlenecek olan 71inci International Fiscal Association Congress kapsamında Volume 102a, Cahiers de Droit Fiscal International’da yayınlandı.

 

Yayının  online versiyonuna IBFD’nin şu linkinden ulaşılabilir: https://www.ibfd.org/IBFD-Products/IFA-Cahiers

IFA Cahiers - IBFD

www.ibfd.org

IFA Cahiers contain a wealth of domestic and international material in dealing with the main subjects to be discussed at the following Congress.

 

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş 10-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 32. Uluslararası Maliye Sempozyumu’nda “Gümrük Birliği Derinleşirken: Ortaklık Hukukunda Devlet Yardımları ve Vergi Teşvikleri” (Towards the Deepening of Customs Union: State Aids and Tax Incentives under Association Law) başlıklı sunumunu gerçekleştirmiştir.

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş’in “Transfer Fiyatlandırması ve Gayrimaddi Mallar” başlıklı kitap bölümü, Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Billur Yaltı’nın editörlüğünü yaptığı “Uluslararası Vergi Hukuku Konularına Türkiye Yaklaşımı” başlıklı kitapta yayınlanmıştır. Oniki Levha tarafından basılan çalışma hakkında daha fazla bilgi için bk. http://www.onikilevha.com/images/books/9786051525211.pdf

 Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş’in  “Türkiye’de Vergi Mahremiyetinin Sınırları: Yurtiçi ve Yurtdışı Bilgi Paylaşımında” adlı makalesi Prof. Dr. Billur Yaltı’nın editörlüğünü üstlendiği Vergi Hukukunda Bilgi Toplama ve Açıklamanın Sınırları adlı kitapta yayınlanmıştır. 

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş,  KPMG’den Başak Diclehan ile birlikte, YASED tarafından 20 Aralık 2016 tarihinde Swissotel The Bosphorus’ta  düzenlenen “OECD Vergi Matrahı Aşındırması ve Kar Aktarımı (BEPS) Aksiyon Planları ve BEPS’in Transfer Fiyatlandırmasına Etkileri” konulu seminerde eğitim vermiştir.

EC Horizon 2020 Project: COFFERS

 

Hukuk Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş ve Arş. Gör. Burçak Bal Yalçın,  EC Horizon 2020 programından desteğe hak kazanan COFFERS projesine başlamıştır. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 5 milyon Euro olup, 3 yıl sürecektir. Uluslararası vergi kayıp ve kaçağı ile mücadeleyi hedef alan proje hakkında daha ayrıntılı bilgi için bknz. http://coffers.eu/

 

Faculty members of the Law School Assoc. Prof. Dr. Leyla Ateş and Research Assistant Burçak Bal Yalçın have started a EU Horizon 2020 granted project entitled COFFERS. The Project’s total budget is around 5 million Euro and runs for three years. The Project aims to address international tax evasion and avoidance problem. For more information, see http://coffers.eu/

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş’in Prof. Dr. Joachim Englisch ile birlikte editörlüğünü üstlendiği “Türk-Alman Çifte Vergilendirme Anlaşmasında Yorum, Uygulama ve Gelecek Eğilimler” (Auslegung, Anwendungspraxis und zukünftige Entwicklung des deutsch-türkischen Doppelbesteuerungsabkommen) konferans kitabı Temmuz 2016’da yayınlanmıştır.

Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, 12.05.2016 tarihinde Portekiz’de bulunan Institute of Polytechnic Beja tarafından düzenlenen "(SimSiC VII) Simposio Segurança Informatica e Cibercrime  - Cyberterrorismo” isimli uluslararası sempozyumda, 

“Turkish Perspective: Cyberterrorism and the Response of the Criminal Law” başlıklı bilimsel bir tebliğ sunmuştur. 

 

Sempozyumda sunulan tebliğlerin özeti için bkz.

simsic - VII Simpósio de Segurança Informática e Cibercrime - YouTube

Öğretim üyemiz Doç. Dr. Leyla Ateş Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği üyelerine 20 Mayıs 2016 tarihinde “FATCA Finansal Kuruluşlar İçin Ne İfade Ediyor?” başlıklı bir seminer verdi.

 

Faculty member Assoc. Prof. Dr. Leyla Ateş  gave a seminar titled “What FACTA Means to Financial Institutions?” to the member of Turkish Capital Market Association on 20 May 2016.

YÖKSİS İlan No 1008289 – Medeni Usul ve İcra –İflas Hukuku Anabilim Dalı

Araştırma Görevlisi Kadrosu Ön Değerlendirme Neticeleri:

 

Ahmet Küçükoran

Esra Taşkın

Hasan Hüseyin Ertem

 

 

YÖKSİS İlan No 1008290 – Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı

Araştırma Görevlisi Kadrosu Ön Değerlendirme Neticeleri:

 

Esen Aydın

Seçil Etlioğlu

Ogün Erşan Aydınlı

Oğuzcan Kutkan

Özüm Demirkol

Tuna Okumuşoğlu

 

 

YÖKSİS İlan No 1008291 – Mali Hukuk Anabilim Dalı

Araştırma Görevlisi Kadrosu Ön Değerlendirme Neticeleri:

 

Aylin Armağan

Anıl Öztürkmen

Canan Şanslı

Hasan Hüseyin Ertem

 

Kadro Bilgisi

Bilim Sınavı Bilgisi

Mülakat Bilgisi

Arş. Gör.

Vergi Hukuku ABD

28.04.2016 /

11:00-12:00 /

A blok 3 nolu Salon

28.04.2016/

13:00- 13:30 /

D Blok D514 nolu oda

Arş. Gör.

Medeni Usul İcra ve İflas Hukuku ABD

28.04.2016/

10:00-11:00/

A blok 3 nolu Salon

28.04.2016/

13:00-14:00 /

D Blok D519 nolu oda

Arş. Gör.

Milletlerarası Özel Hukuk ABD

28.04.2016/

10:00-11:00/

A blok 3 nolu Salon

28.04.2016/

14:00-15:00/

D Blok D514 nolu oda

 

LAW 448 Ceza Muhakemesi Hukuku II dersinin ertelenen vize tarihi, 1 Nisan 2016 Cuma, D Amfi, 15:40-17:30 olarak güncellenmiştir.

Anayasa Hukuku 2 dersinin iptal edilen arasınav tarihi, 28 Mart 2016 Pazartesi, D Amfi, 13:40 olarak güncellenmiştir

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş’in  “Environmental Taxation in Turkey” adlı makalesi Universidad National Córdoba tarfından yayınlanan La protección Ambiental a Través Del Derecho Fiscal (ed. Patricia Alderete, Julia Bach & Rodolfo Salassa Boix) adlı kitabın içerisinde yayınlandı.

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Leyla Ateş Friedrich-Ebert-Stiftung, German Tax Justice Network ve WEED tarafından Berlin’de düzenlenen iki ayrı etkinlikte yer almıştır. İlk olarak 17 Şubat 2016 tarihinde  “Yasadışı Finansal Akımlar-Alman Yapımı” (Illegitimate Financial Flows-Made in Germany) başlıklı kamuya açık panelde tartışmacı olmuştur. İkinci olarak 18 Şubat 2016 tarihinde “Vergilendirmesiz Gelişme Olmaz-Çokuluslu Şirketleri Adil Vergilendirme Yolları” (No Taxes, No Development-Ways to a Just Taxation of Multinational Corporations) başlıklı konferansın “Kurumlar Vergisi Kaçağı: BEPS Küresel Güney Ülkelerine Ne Sunar” (Corporate Tax Evasion: What Does BEPS Offer Countries of the Global South) başlıklı 2inci panelinde konuşmacı olmuştur.

Leyla Ateş Etkinlik

2015-2016 BAHAR VİZE SINAV TAKVİMİ

 

Fikri mülkiyet hukuku vize sınavı: 8 Nisan 2016 - Cuma, 13:40-15:30 

*****Fakültemiz öğretim üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Serhat ESKİYÖRÜK, 11 Nisan 2015 tarihinde Tahkim Hakemleri Kurumu (CIArb) Avrupa Şubesi tarafından Akıncı Hukuk Bürosu'nda düzenlenen seminerde "UNCITRAL Uluslararası Ticari Tahkim Model Kanunu" konulu tebliğ sunmuştur.

*****Fakültemiz öğretim üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Serhat ESKİYÖRÜK, Kadir Has Üniversitesi tarafından 15-16 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenecek Foreign Investment Symposium'da "Dispute Settlement under Energy Charter Treaty" konulu tebliğ sunacaktır.

16-17 Nisan 2015 tarihlerinde Kayseri Melikşah Üniversitesi tarafından düzenlenen Milletlerarası Satım Hukuku (CISG) Sempozyumunda fakültemiz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Başak BAŞOĞLU,"CISG'da Aynen İfa Talebi ve Tarihsel Arka Planı" başlıklı bir tebliğ sunacaktır.

Aynı sempozyumda fakültemiz Ar. Gör. Erhan KANIŞLI da "CISG'da Alıcının Yükümlülüklerine Aykırı Davranması Halinde Satıcının Hakları" başlıklı bir tebliğ sunacaktır. 

Sempozyun programını http://hukuk.meliksah.edu.tr/?news,509 adresinde bulabilirsiniz.

Hukuk Fakültesi öğretim üyemiz Sayın Yrd. Doç. Dr. Serhat ESKİYÖRÜK, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Tahkim Merkezi Başkanlığına seçilmiştir.

Asst. Prof. Dr. Serhat ESKİYÖRÜK of School of Law has been elected as President of the Union of Turkish Bars (TBB) Arbitration Center