Close

Fakültemiz Hakkında

Eczacılık Fakültesi

Eczacılık Fakültemiz; Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Meslek Yüksekokulunun bir arada olduğu Bakırköy Sağlık Yerleşkesi’nde eğitim-öğretime devam etmektedir.

Fakültemizde öğrencilerin; sağlık personelleri tarafından reçetelendirilmiş ilaçların yan etkileri, uygun dozajı ve saklama koşulları hakkında bilgilendirme yapabilen, uygunluk ve yasallıklara hakim, teknolojiden faydalanabilen bireyler olarak mezun olmaları hedeflenmektedir.

Ayrıcalıklar

  • Fakültemizde, diğer eczacılık fakültelerinden farklı olarak hasta odaklı bir eczacılık lisans programı uygulanmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerimiz, almış oldukları zorunlu ve seçmeli dersler ile mezuniyetleri sonrasında uygulayabilecekleri; hastaya güvenli, etkili ve hastanın tıbbi durumuna uygun olan, hastanın mevcut başka bir hastalığı için kontrendike olmayan ilaçların verilmesini sağlayabilecekleri bir eğitim almaktadır.
  • Avustralya Monash Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi arasında iş birliği kapsamında geliştirilen MyDispense programı, simülasyon uygulamalarının gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

    Bu program ile öğrencilerin, ilaç hazırlama becerilerinin geliştirilmesi ve çevrimiçi eczane simülasyonu ile gerçek hayatta karşılaşabilecekleri sorunların simülasyon ortamında çözümünün anlaşılması amaçlanmaktadır. Yapılan her uygulamanın ardından, program tarafından öğrencilere geri bildirim verilmekte ve ilaç hazırlama performanslarının geliştirilmesine katkı sağlanmaktadır. Simülasyon sistemi olan Mydispense'in Türkçe versiyonu, Türkiye'de ilk olarak Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde entegre edilen simülasyon sistemidir.
  • Erasmus programı kapsamında öğrencilerimiz, ikili anlaşmamız olan üniversitelerde öğrenim görme ve Erasmus program ülkelerinde bulunan kurumlarda staj yapma imkanlarına da sahiptir.
  • Fakültemiz, Dünya Sağlık Örgütünün 9 yıldızlı "Eczacı Yetiştirme Yetisi"ne (bakım veren, iletişimci, karar alan, lider, yaşam boyu öğrenen, girişimci, araştırmacı, yönetici, öğretici) bağlı olarak öğrencilerini yetiştirmektedir.
  • Öğrencilerin uluslararası akademik yayınları takip edebilme, uluslararası kolay iletişim kurabilme ve endüstrinin çeşitli dallarında kolaylıkla iş bulabilme imkanından faydalanmaları adına eğitim dili %100 İngilizce olan fakültemizde, öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce Seviye Belirleme Sınavı’na girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır. Öğrenciler hazırlık ve 5 yıllık lisans eğitimi ile birlikte 6 yıllık eczacılık eğitimi almaktadır.
  • Öğrencilerin gelişimlerini destekleyen sosyal sorumluluk projelerine, sosyal etkinliklere ve mesleki seminerlere katılımları desteklenmektedir. (HIV/AIDS Farkındalığı Etkinliği, Akılcı Antibiyotik Kullanımı Etkinliği, Mardin’e Bir Buse Projesi, Hayallerime Ortak Ol Projesi, İlaç Endüstrisine Yolculuk Sempozyumu, FuturePharm’ Ulusal Eczacılık Kongresi, Sertifikalı Organik Kozmetik Eğitimi, Doğru Antibiyotik Kullanımı Semineri, Eczacılıkta Kariyer Planlama Semineri, Geleceğin Eczacılarına Tüyolar Semineri, Huzurevi Ziyaretleri, Hematoloji Servisi Ziyareti ve Ankara Gezisi)
  • Öğrencilerin bilgilerini pratiğe dönüştürmelerine katkı sağlamak amacıyla akademik ve sektörel çalışmalara uygun yenilikçi ve teknolojik 11 laboratuvar bulunmaktadır.
  • Fakültemiz öğrencileri, klinik eczacılık temelli eğitim kapsamında Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS)’na hazırlamaya öncülük etmektedir.

Çalışma Alanları

Mezunlarımız Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ile İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda çalışabilmekte, serbest/hastane eczane eczacılığı, endüstri eczacılığı (Ar-Ge, ilaç üretimi, kalite-kontrol, pazarlama, farmakovijilans, ruhsatlandırma, patent), Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS) ile klinik eczacılık ve fitofarmasi uzmanlığı yapabilmekte veya ilaç depolarında mesul müdür ve eczacı olarak çalışabilmektedir. Ayrıca üniversitede kalıp akademik kariyerlerine devam etmek isteyen mezunlarımızın akademisyenlik kariyerleri de üniversitemiz tarafından desteklenmektedir.

Öğrenci Başarılarımız:

Ankara Eczacı Odası tarafından her yıl düzenlenen Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışmasında 2016 yılında fakültemiz öğrencisi Nermin Merve Öcal 3.lük derecesi elde etmiştir.

2017 yılında Türk Eczacıları Birliği Gençlik Komisyonu (TEBGK) delegesi seçilen fakültemiz öğrencisi Batuhan Demirkol, 2019 yılında TEBGK başkanı olarak, Türk Eczacıları Birliği Gençlik Komisyonu II. Ulusal Kongresi’ne davet edilerek "Birlik ve Örgüt Bilinci" söyleşisinde konuşmacı olarak yer almıştır.

İstanbul Eczacı Odası tarafından her yıl düzenlenen “14 Mayıs Eczacılık Buluşması” etkinliği kapsamında 2019 yılında Eczacılık Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Sosyal Sorumluluk Proje Yarışması’nda, öğrencilerimizden Buse Nur Öveç, ‘Çocuklarımıza Bilinç Aşılıyoruz’ adlı projesiyle 2.lik ve Mehmet Yunus Emre Solgun ‘Eczacına Kulak Ver’ adlı projesiyle 3.lük ödülünü almıştır.

2015, 2016 ve 2019 yıllarında, Uluslararası Anamur Kültür ve Muz Festivali “Rüzgar Sörfü” dalında, fakültemiz öğrencilerinden Buse Demir kadınlar 1.si ve 2017 yılında aynı etkinlikte kadınlar 2.si olmuştur. Üniversitemizin milli güreşçisi, fakültemiz öğrencisi Özkan Özevci, ilgili alanda çeşitli müsabakalarda üniversitemizi temsil etmektedir.

Akademik Kadro

Prof. Dr. Mehmet Tanol

Prof. Dr. Hazire Oya Alpar

Prof. Dr. Neşe Buket Aksu

Dr. Öğr. Üyesi Cansu Vatansever

Dr. Öğr. Üyesi Gaye Hafez

Dr. Öğr. Üyesi Ebru Özdemir Nath

Dr. Öğr. Üyesi Bahadır Bülbül

Dr. Öğr. Üyesi Fatma Tuba Gözet

Dr. Öğr. Üyesi Nilay Aksoy

Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Ülker Demir

Dr. Öğr. Üyesi Genada Sinani

Dr. Öğr. Üyesi Yelda Komesli

Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Yücel Yücel

Dr. Öğr. Üyesi Behiye Öztürk Şen

Öğr. Gör. Hasan Ali Hussein Hussein

Öğr. Gör. Mohammed Zeyad Kalayı

Öğr. Gör. Arkan Yashar Ezzulddin Barbar

Arş. Gör. Aykut Kurt

Arş. Gör. Aysun Bulut

Arş. Gör. Azize Kıraç Aydın

Arş. Gör. Ceren Adalı

Arş. Gör. Diren Ergin

Arş. Gör. Emine Şen

Arş. Gör. Gizem Yeğen

Arş. Gör. Kaan Birgül

Arş. Gör. Sefa Sönmez

Arş. Gör. Sibel Barbaros

Arş. Gör. Ural Ufuk Demirel