Close

Fakültemiz Hakkında

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültemiz, 2016-2017 akademik yılında eğitim ve öğretime başlamıştır.

Araştırma ve ağız sağlığında mükemmeli hedefleyerek toplumun genel sağlığına katkıda bulunacak, etik anlayışı benimseyen, hayata geniş bir perspektiften bakan, bilgi ve teknoloji çağı ile uyumlu yeni yüzyılın parlak diş hekimlerini yetiştirmeyi amaçlayan fakültemizin dinamik, yenilikçi ve araştırmacı bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Fakültemiz, Avrupa Diş Hekimliği Eğitim Birliği Derneğinin bir üyesidir ve diş hekimliği eğitimindeki yenilikleri güncel olarak takip etmektedir.

Eğitim-öğretim programında yer alan dersler, “Ulusal Çekirdek Eğitim Programı” çerçevesinde, Avrupa Diş Hekimliği Eğitim Birliğinin belirlediği, mezun diş hekiminde olması gereken yetkinlikler göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

Fakültemizin eğitim ve öğretimi, 40.000 m2 alana sahip Bakırköy Sağlık Yerleşkesi’nde sürdürülmektedir. Kampüste Tıp, Eczacılık Fakülteleri ve Sağlık Meslek Yüksekokulu bir arada yer almaktadır.

Nitelikli ve son teknolojiye sahip çevre dostu altyapı, küçük gruplar halinde uygulamalı ve öğrenci merkezli eğitim anlayışı, uluslararası hasta güvenliği standartları ve uluslararası öğrenciler ile çok kültürlü bir ortamda İngilizce pratik yapabilme olanağı; fakültemizde öğrencilerimize sunduğumuz ayrıcalıklardır.

Ayrıcalıklar

  • Eğitim dili %30 İngilizce olan fakültemizde öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce seviye belirleme sınavına girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır.
  • Fakültemiz, Türkiye’nin ilk ISO 9001-2015 belgeli diş hastanesine sahiptir.
  • Her öğrenciye, 1 ünit ve fantom verilmektedir.
  • Klinik öncesi eğitim, son teknoloji fantom ve preklinik laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir.
  • Klinik eğitimde loop kullanımı ile indirekt çalışma yöntemi öğretilmektedir.
  • Uluslararası faaliyetler, Erasmus programı kapsamındaki öğrenim ve staj hareketlilikleri ile desteklenmektedir. (Ferrara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, İtalya)

Çalışma Alanı

Öğrencilerimiz mezun olduklarında, Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı’na girebilmekte veya doktora öğrenimi sonrası seçtiği bölüme göre akademik kariyerine üniversitelerde devam edebilmekte, özel muayenehane açabilmekte, devlet hastaneleri, ağız diş sağlığı merkezleri veya özel polikliniklerde çalışabilmekte ve diş hekimliği endüstrisinde veya hastanelerde yönetici olabilmektedir. Ayrıca öğrenciler, mezun olduklarında evde bakım ve doğal afetlerde diş hekimliği gibi alanlarda da yetkinlik sahibi olabilmektedir.

Öğrenci Başarıları

  • Avrupa Diş Hekimliği Öğrenci Birliği (European Dental Student’s Association - EDSA) üyesidir.
  • 2018-2019 akademik yılında 3. sınıf öğrencimiz “Diş Hekimliğinde Dijital İş Akışının Temeli Olan 3 Boyutlu Yazıcı” tasarımı ile Altınbaş Üniversitesi ve Keiretsu Forum Türkiye tarafından ortaklaşa düzenlenen “Benim Fikrim Benim İşim” yarışmasında birincilik ödülü almıştır.