Close

Duyurular

2020-2021 Güz Dönemi Final Sınav takvimi'ni indirmek için TIKLAYINIZ.

‘’ 30 Mayıs 2017 Saat 10.00’da Bakırköy Kampüsünde DEN 101 Diş Morfolojisi ve Manipulasyon dersinin bütünleme sınavı yapılacaktır. ’’

 

Toplumun geleceğini belirleyen kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü , Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde ağız sağlığı bilincini geliştirmek üzere başlatılan bir etkinlik ile kutlandı. Bu kapsamda, Diş Hekimliği Fakültemizin genç ve heyecanlı öğrencileri, kadın katılımcıları ağız diş sağlığı konusunda aydınlatırken, birbirinden deneyimli uzman diş hekimi kadromuz ise ücretsiz diş muayenesi yaparak hastaları kendi sağlık durumları hakkında bilgilendirdi. 

 


ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

KURULUŞUNDAN 3 AY SONRA ISO- 9001-2015 KALİTE GÜVENCE SERTİFİKASI ALDI

 ISO 9001-2015 nedir?

 ISO 9001 uzun yıllardır dünya genelinde kullanılmakta olan bir ‘’Uluslararası Kalite Yönetim Sistemi’’ yaklaşımıdır. Kalite yönetimini sistemsel olarak kuran, yürüten ve sürekli geliştiren kurum ve kuruluşlara yöneliktir.

Kurumun uluslararası standarda ulaşmasını ve bu şekilde devamını organize eder. Marka güvenilirliğine önem veren bir kurum için marka, kalite güvencesi anlamını taşır. Bu belge, kuruluşun ürün ve hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir standarda uygun olarak üretildiğini gösterir.

ISO-9001-2015 sertifikası ise, 2016 yılında uygulanmaya başlayan ISO-9001’in en yeni versiyonudur ve henüz çok az kuruluş tarafından alınmış kalite güvence sertifikasıdır. Diş Hekimliği Fakültemiz ISO-9001-2015 sertifikasını alan şu anda Türkiye’deki tek diş hekimliği fakültesidir.

Bu sertifikanın önemi nedir?

Bu sertifikayı alan kurumun ürettiği malın veya verdiği hizmetin kalitesinin uluslararası düzeyde onaylandığını ve akredite edildiğini gösterir.

Özetle; ISO-9001-2015 sertifikasını eğitiminde ve hasta hizmetlerinde alarak Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültemiz, hem öğrencilerine verdiği eğitiminin hem de diş hastanesinde verdiği hasta hizmetleri kalitesinin uluslararası düzeyde kaliteli olduğunu ve bunu devam ettireceğini belgelemiş ve onaylatmıştır.

Bu belge hangi koşullarda veriliyor?

Ulusal ve uluslararası yetki belgesi, ajansların yaptıkları bağımsız denetimler sonucunda kurumlara sistemsel yeterlilik ve uygulama başarısı göz önünde bulundurularak belgelendirme sonucu verilir.

Fakültemiz bir Amerikan kuruluşu olan ve çok titiz çalışmaları ile tanınan NQA kalite kurumu tarafından yürütülen iki günlük zorlu bir denetimden geçtikten sonra ISO-9001-2015 ile belgelendirilmiştir.

Denetimler; kuruluşun bağlamı, liderlik, planlama, destek, operasyon, performans değerlendirme ve iyileştirme başlıkları altında toplanmış olan standart şartlarına yönelik sistem dokümantasyonunun tam ve doğru olmasının kontrolü ile başlayarak, uygulamaya yönelik başarının takibi ile devam etmektedir.

Yapılacak yıllık ara denetimlerde ise, yukarıdakilere ilave olarak, fakültemizin kaydettiği sürekli gelişim, kanıtları ile sorgulanacaktır.

Bahsedilen şartların oluşturulması için başta fakülte yönetimi ve kalite komiteleri olmak üzere, tüm öğretim üyeleri ve idari  personelin yoğun çalışmaları takdire şayandır ve  bu çalışmalar, uygulamayla geçecek önümüzdeki yıllar için daha büyük önem taşımaktadır.

Bu sertifika Türkiye’de kaç Diş Hekimliği Fakültesinde bulunuyor?

ISO-9001 in en yeni versiyonu olan ISO-9001-2015 sertifikasını eğitimine ve hasta hizmetlerine NQA Amerika’dan alan sadece Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bulunmaktadır.

ISO-9001 sertifikasını  NQA den alan 1 fakültemiz, başka kurumlardan ISO-9001 sertifikası alan da 5 fakültemiz vardır. Türkiye’de bulunan 63 diş hekimliği fakültesinden 56’sı henüz ISO-9001 belgesi alamamıştır.

Diş Hekimliği ISO

T. C. Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı öğretim görevlileri 17 ve 19 Ocak 2017 günlerinde İSTEK Vakfı Bilge Kaan Okullarında 3. ve 4. sınıf öğrencilerine ağız- diş sağlığı hakkında eğitim verdikten sonra ağız- diş taraması yapmıştır. Diş sağlığı ile ilgili problemleri olan çocuklar diş hekimlerine yönlendirilmiştir.

09 Şubat 2017 tarihinde T.C. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenci kulübü tarafından organize edilen “Benim Köyüm Projesi” kapsamında Düzce Akçakoca Uğurlu köyü ziyaret edildi. Tıp Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencileri köy de sağlık taraması gerçekleştirirken, Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı öğretim görevlileri ve öğrencileri de Uğurlu Köyü İlkokulu ve Ortaokulunda ağız diş sağlığı taramaları yaptı. Çocuklar ağız ve diş sağlığı ve dişlerini nasıl fırçalamaları gerektiği hakkında bilgilendirildi ve dişlerinde problemi olan çocuklar da taramada tespit edilirken diş doktorlarına yönlendirildi. Ayrıca okulda her öğrenciye de küçük birer hediye verildi.

 

’ Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Merve ALTAY BURGAZ 8-11 Şubat 2017 tarihlerinde Hindistan Chennai’de düzenlenen ‘13th International Congress of Cleft Lip and Palate and Related Craniofacial Anomalies’ de 'Three Dimensional Evaluation of Transversal, Sagittal and Vertical Alveolar Changes After Nasoalveolar Molding’ adlı çalışmasını sunarak İKBU Diş Hekimliği Fakültesi'ni temsil etmiştir. ‘’ 

Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Korkmaz SAYINSU’nun  eğitmen olarak yer aldığı  2 senelik Uluslararası İleri Ortodonti Kursu “FACE COURSE (Functional and Cosmetic Excellence)’’un ilk etabı  12-15 Aralık 2016 tarihleri arasında Bakırköy Yerleşkemiz’de gerçekleşmiştir.

17-18 Aralık 2016 tarihinde Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Korkmaz SAYINSU ve Doç. Dr. Toros ALCAN fakültemizde ortodonti uzmanlarına yönelik 2 günlük “Ortognatik Cerrahiye Hazırlık: Canlı Hasta Üzerinde Ameliyat Planlaması ve Model Cerrahisi Kursu’’ düzenlemişlerdir.

Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Merve ALTAY BURGAZ 1-4 Aralık 2016 tarihlerinde Konya'da düzenlenen 3. Uluslararası Dudak Damak Yarıkları Derneği Kongresi'nde 'Nazoalveoler Şekillendirme Tedavisi Sonrası Transversal, Sajital ve Vertikal Alveoler Değişikliklerin Üç Boyutlu Görüntüler Üzerinde İncelenmesi' adlı çalışmasını sunarak İKBU Diş Hekimliği Fakültesi'ni temsil etmiştir.

Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Buğra Özen 29-30 Ekim tarihleri arasında Endonezya’da düzenlenen 10th International Dentistry Scientific Meeting 2016 kongresinde ana konuşmacı olarak ‘’Enhancing Aesthetic Success in Dental Practice’’ konulu sunumu ile İKBU Diş Hekimliği Fakültesi’ni temsil etti.

Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Gökser Çakar 28-29 Ekim tarihlerinde Azerbeycan’ın Bakü şehrinde yapılan ‘II. Uluslararası Este-Perio Kongresi’nde ana konuşmacı olarak ‘Changing Paradigms in Periodontology’ başlıklı sunumu ile İKBU Diş Hekimliği Fakültesi’ni temsil etti

.

Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Şebnem Dirikan İpçi 14-16 Ekim tarihlerinde Belçika’nın Leuven şehrinde yapılan ‘1st European Meeting on Enhanced Natural Healing in Dentistry’ toplantısında ‘Clinical and Radiographic Comparison of Platelet Rich Fibrin Combined with Bovine Derived Xenograft versus Bovine Derived Xenograft Alone in the Treatment of Periodontal Intrabony Defects’ isimli çalışmayı sunarak İKBU Diş Hekimliği Fakültesi’ni temsil etti.

Endodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Hakkı Sunay 5-9 Ekim tarihlerinde Amsterdam’da yapılan Avrupa Endodonti Derneği Genel Kurul toplantısına katılarak İKBU Diş Hekimliği Fakültesi’ni temsil etti.

Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Gökser Çakar ve Doç. Dr. Şebnem Dirikan İpçi ‘Sinus Augmentation with Deproteinized Bovine Bone Mineral and Platelet Rich Plasma:clinical and radiographic evaluation from 1-5 year follow up’ ve ‘Regenerative treatment of peri-implant bone defects following mechanical/chemical/laser assisted surface decontamination protocol: 3 year results’ isimli  çalışmalarını 28 Eylül-1 Ekim 2016 tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Avrupa Osseointegrasyon Akademisinin 25. Geleneksel Kongresinde sundular. 

 

Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Meltem Mert Eren 7-10 Eylül 2016 tarihlerinde Poznan’da düzenlenen 7th Annual World Dental Congress (FDI 2016)’ de ‘’Effect of Different CAD/CAM Block Materials on the Microhardness of Luting Resin Cements’’ isimli çalışmayı sunarak İKBU Diş Hekimliği Fakültesi’ni temsil etti.