ANASAYFAYA GERİ DÖNÖĞRENCİLER İÇİN GENEL BİLGİ

·         İstanbul hakkında

·         Barınma

·         Yemek

·         Engelli öğrenci hizmetleri

·         Kariyer yönlendirme merkezi

·         Sigorta

·         Öğrenciler için finansal destek

·         Ücretler

·         Öğrenci işleri

·         Öğrenim hizmetleri

·         Uluslar arası programlar

·         Değişim öğrencileri için pratik bilgiler

·         Dil dersleri

·         Stajlar

·         Disiplin

·         Spor ve sosyal yaşam

·         Öğrenci kulüpleri

·         Faydalı telefon numaraları

·         Diploma eki

·         Önlisans diploma eki örneği

·         Lisans diploma eki örneği

·         Yüksek lisans diploma eki örneği

·         Doktora diploma eki örneği

·         Erasmus beyanı  

·         Ulusal yeterlilikler

·         Düzey yeterlilikleri

 

İSTANBUL HAKKINDA

 

Asya ve Avrupa kıtalarının buluştuğu noktada kurulmuş olan İstanbul 15 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en büyük kentidir. İstanbul doğu ile batının birleştiği bir kültür kentidir. Bizans ve Osmanlı imparatorlularının başkenti olan İstanbul zengin bir tarihi ve çok sayıda tarihi eserlere geçmişe sahiptir. İstanbul 40’ı aşkın üniversitesi ve çok sayıda sanatsal etkinlikleri ile ülkenin sanat ve eğitin başkentidir. İstanbul ülke ekonomisinin yarısı demektir. İstanbul tarihi ve doğal güzellikleri, mutfağı, kültürel etkinlikleri ve hareketli yaşamıyla önde gelen bir turizm destinasyonudur.

 

geri dön

 

BARINMA

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için üniversite öğrenci evi inşa etmektedir.  Öğrenci evinin inşasına kadar öğrencilere üniversitenin anlaşmalı olduğu yurtlar önerilmektedir.

 

geri dön

 

YEMEK

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinde öğrencilerin yemek ihtiyacını karşılamak üzere çeşitli olanaklar sunulmaktadır. Bunlar arasında tabldot yemek servisi veren bir kafeterya ile alakart yemek servisi veren 2 adet kafeterya bulunmaktadır. Yemek fiyatları öğrencilerin rahatlıkla karşılayabileceği düzeyde tutulmaktadır.

 

geri dön

 

SAĞLIK hizmetleri

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Birimi üniversitenin bütün öğrencileri ile çalışanları, emeklileri ve çalışanların bakmakla yükümlü oldukları bireylerinin acil ve rutin muayeneleri ile ayakta tedavilerinin yapmak ve yatırılarak inceleme ve tedavisi gereken acil ve rutin hastaların ilgili ve uygun sağlık kuruluşlarına gönderme işlemleri ile her türlü laboratuar, tetkik ve radyolojik incelemelerini yapmak veya yaptırmakla görevlidir.

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikolojik Destek Birimi bütün öğrencileri ile çalışanlarına psikolojik destek sağlar.

 

ENGELLİ ÖĞRENCİ HİZMETLERİ

 

Engelli Öğrenciler Birimi engelli öğrencilere eşit erişim hakkı ve destek verebilmek üniversite yerleşkesi içinde engellilik konusunda duyarlılığı artırabilmek  amacıyla engelli öğrencilerin sosyal açıdan kendilerini geliştirebilmeleri için üniversitedeki etkinliklerden faydalanmalarını ve bu etkinliklere aktif olarak katılmalarını teşvik edici çalışmalar yapmaktadır. 

 

geri dön

 

KARİYER YÖNLENDİRME MERKEZİ

 

Kariyer Yönlendirme Merkezi öğrencilerin eğitimleri sırasında iş ortamı ile tanışmaları, eğitimlerinin parçası olarak satj yapmaları, kariyer planları yapmaları, iş başvuruları ve iş görüşmeleri yapmaları, mezuniyet sonrasında işe yerleştirme ve mezuniyet sonrasında yaşam boyu eğitim bakışı ile eğitim almalarını sürdürmek üzere öğrencilere ve mezunlara destek olmakla görevlidir.

 

SİGORTA

 

İstanbul Kemerburgaz  Üniversitesi'nde öğrencilerin hizmetinde bir doktor ve bir hemşire vardır. Üniversite içerisinde bu personel tarafından uygulanan tüm tedavinin masrafları üniversite tarafından karşılanmaktadır. Üniversite dışındaki hastanelerde yapılan tüm tedavilerin masrafları öğrencilerin kendi özel sağlık sigortaları veya ailelerinin sosyal güvenlik sistemleri tarafından karşılanır.

 

Tüm yabancı uyruklu öğrencilerin ve değişim öğrencilerinin üniversiteye gelmeden önce uluslararası geçerliliği olan bir sağlık sigortası yaptırmaları önemle tavsiye edilir.

 

Staj yapan öğrenciler ayrıca SGK sisteminden ayrarlanmak üzere SGK sistemine kayıt edilierler.

 

geri dön

 

ÖĞRENCİLER İÇİN FİNANSAL DESTEK

 

ÖSYM Bursu

 

Üniversite tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler ÖSYM tarafından yerleştirilecekleri programlarda belirlenen burs oranlarıyla eğitim görmeye başlar.

·         Tam burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin tamamından

·         % 75 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin dörtte üçünden

·         % 50 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin yarısından

·         % 25 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler ise öğrenim ücretinin dörtte birinden

 muaf olurlar.


Burslar programın öğrenim süresince devam eder. Öğrenim dili tümüyle veya kısmen İngilizce olan burslu programları kazanan öğrenciler için burs İngilizce Hazırlık Programını da kapsar. Öğrenim  süresinin aşılması durumunda burs oranı ilk yıl giriş oranının %80'ine, ikinci yıl için %50'sine düşer, üçüncü yıla uzama durumunda burs tümüyle kesilir.

 

Başarı Bursu

 

İngilizce Hazırlık Programından sonraki her akademik yılın sonunda hem o yıl için bağlı oldukları öğretim programında belirtilen normal dersleri almış olup genel not ortalaması ile kayıtlı olduğu programda ilk üç dereceye giren  olan öğrencilere verilen burstur. Öğrenciler belirlenen bursu o yıl boyunca aşağıda gösterilen oranlarla almaya devam eder. Bu burs için her akademik yıl başında yeniden değerlendirme yapılır.

 

Derece

Burs Oranı

Bölüm Birincisi

Öğretim ücretinin % 100'ünü ödemez.

Bölüm İkincisi

Öğretim ücretinin % 50'sini ödemez.

Bölüm Üçüncüsü

Öğretim ücretinin % 25'ini ödemez.

 

Spor ve Sanat Başarı Bursları

 

Çeşitli spor veya sanat dallarında ulusal ve uluslararası başarılar elde etmiş öğrenciler arasından üniversite adına spor veya sanat faaliyetlerinde bulunmak üzere seçilenler ile üniversite adına ulusal ve uluslararası başarılar elde eden öğrencilere verilen burstur.

 

Diğer Burs ve Destekler

 

Bu bursların yanı sıra Çalışma Bursu, Destek Bursu, Öğrenim Kredisi ve Kardeş İndirimi gibi burs ve olanaklar sunulmaktadır.

 

geri dön

 

ÜCRETLER

 

2014-2015 Yılı Öğrenim Ücretleri (Lisans) (KDV hariç TL)

 

2014-2015 Girişliler

2013-2014 Girişliler

2012-2013 Girişliler

2011-2012 Girişliler

Tıp Fakültesi

39.000

32.700

 

 

Eczacılık Fakültesi

29.000

27.250

24.000

 

Diğer Fakülteler

29.000

24.000

24.000

24.000

İngilizce Hazırlık Programı

İlgili fakülte ücreti ile aynı

 

 

 

 

 

 

 

2014-2015 Yılı Öğrenim Ücretleri (Önlisans) (KDV hariç TL)

 

2014-2015 Girişliler

2014-2015 Girişliler

2014-2015 Girişliler

2011-2012 Girişliler

Meslek Yüksekokulu

12.000

11.000

 

 

 

2013-2014 Yılı Öğrenim Ücretleri (Lisansüstü) (KDV hariç TL)

 

2014-2015 Girişliler

2014-2015 Girişliler

2014-2015 Girişliler

2011-2012 Girişliler

Yüksek Lisans

9.500

 

 

 

Doktora

30.000

 

 

 

 

geri dön

 

ÖĞRENCİ İŞLERİ

 

AyşeNur Fidan 
Öğrenci İşleri Direktörü
E-mail : aysenur.fidan@kemerburgaz.edu.tr

 

Cumhur Can Yılmaz
Öğrenci İşleri Uzmanı
Tel :0212 604 01 00 / 2318
E-mail: can.yilmaz@kemerburgaz.edu.tr 

 

Özkan Özer
Öğrenci İşleri Uzmanı
Tel :0212 604 01 00 / 2317
E-mail: ozkan.ozer@kemerbugaz.edu.tr

geri dön

 

ÖĞRENİM HİZMETLERİ

 

Kütüphane

 

Üniversite kütüphanesi Mahmutbey yerleşkesinde ana kütüphane, Şişli yerleşkesinde şube şeklinde çalışmaktadır. Ana kütüphane hafta içi 08:30-19:00 saatleri arasında, Cumartesi günleri 09:00-16:00 arasında, şube kütüphane hafta içi 08:30-19:00 saatleri arasında açıktır.

 

Kütüphane aşağıdaki hizmetleri vermektedir:

·         Konuşan kitaplık ( görme engellilere yönelik internet kütüphanesi)

·         Kitap ödünç alma

·         İnternetten yararlanma

·         Koleksiyon geliştirme

·         ILL (Kütüphaneler Arası Ödünç Verme)

·         Diz üstü bilgisayar ödünç verme

 

Kütüphaneden bütün öğrenciler ve akademşik ve idari personel ayrarlanabilmektedir.

 

ULUSLAR ARASI PROGRAMLAR

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Köln Üniversitesi (Almanya) ile hukuk dalında ortak çift diploma lisans programı yürütmektedir.

 

geri dön

 

DEĞİŞİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN PRATİK BİLGİLER

 

Erasmus Programına katılabilmek için öğrencilerin yabancı dil bilgisi ve genel not ortalamalarının belirli düzeyde olması gerekir. Yabancı dil düzeyi sınav ile belirlenir. Öğrenci ile Erasmus değişimine gitmezden önce Erasmus Programı gereğince bir öğrenme sözleşmesi imzalanır. Sözleşmede öğrencinin değişim programı çerçevesinde alacağı dersler ve bu derslerin kredileri belirtilir. Öğrenci değişim programı ve gideceği ülke hakkında ilgili programın Erasmus koordiantörü tarafından bilgilendirilir.

 

Değişim için gelen öğrenciler geldiklerinde ilgili programın Erasmus Kooridinatörüne yönlendirilirler ve Koordinatör tarafından ilgili program hakkında ve İstanbul ve üniversitede yaşam hakkında bilgilendirilirler. Değişime gelen öğrenciler yabancılar için Türkçe kursuna katılabilirler. Değişim için gelen öğrenciler istekleri doğrultusunda üniversite öğrencievinde konaklarlar.

 

DİL DERSLERİ

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde lisans programlarının çoğunun eğitim dili İngilizce olduğundan üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerine İngilizce Yeterlilik Sınavı uygular. Bu sınavda yeterli puanı alan öğrenciler Hazırlık sınıfına devam etmeden lisans programına başlayabilirler. Ayrıca belirli ulusal ve uluslararası sınavlardan belirli bir puan alan öğrenciler Hazırlık sınıfından muaf tutulurlar.

 

geri dön

 

STAJLAR

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde eğitim programlarının özelliklerine göre zorunlu görülecek meslek stajları Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan kararlar çerçevesinde Senato tarafından düzenlenir.

 

DİSİPLİN

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde öğrencilerin disiplin işlemleri Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır.

 

SPOR VE SOSYAL YAŞAM

 

Spor

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi öğrencileri çeşitli spor dallarında aktiftirler. Bunalr arasında futbol, basketbol, voleybol, yüzme, dağcılık ve diğer spor dalları bulunur. Öğrenciler spor çalışmalarını spor kulüpleri ve spor alanındaki öğrenci kulüpleri üzeridnen yaparlar.

 

Sosyal Yaşam

 

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi sosyal etkinlikler bakımından canlı bir üniversitedir. Akademik birimler, Sağlık Kültür ve Spor Direktörlüğü, Etkinlikler Koordinatörlüğü, öğrenci kulüpleri ve diğer birimler çeşitli sosyal etkinlikler düzenlerler.

 

geri dön

 

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

 

Üniversite eğitiminin vazgeçilmez unsurlarından biri sosyal hayatın akademik hayatı beslemesidir. Öğrenci kulüpleri, öğrencilerin sosyalleşmelerini sağlayacak, paylaşım ve dayanışma ruhlarını teşvik edecek etkinlik odaklarıdır. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde öğrenci kulüpleri, öğrencilerin eğilim ve talepleri doğrultusunda kendi iradeleriyle oluşturulmuştur. Müzik, spor, sanat, girişimcilik, hukuk ve psikoloji gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri öğrencileri hem iş hayatına hazırlamakta hem de onların sosyal ve kültürel gelişimini zenginleştirmektir. Kulüp etkinlikleri ve üyeliği tüm öğrencilerin katılımına ve katkılarına açıktır..


 

geri dön

 

FAYDALI TELEFON NUMARALARI

 

Acil

112 veya 444 0 911

Polis

155

İtfaiye

110

Bilinmeyen Numaralar

11811

Posta Kodu Sorgulama

119

Telefon Arıza

121

Kablolu TV

124

Uyandırma Servisi

135

Trafik

154

Postane

161

Sağlık Danışma

184

Su Arıza ve Fatura Bilgileri

185

Elektrik Arıza

186

Gaz Arıza

187

DİPLOMA EKİ

 

Diploma Eki (DE), yüksek öğretim diploması ile birlikte verilen ve alınan eğitimin seviyesini, içeriğini ve statüsünü standart bir şekilde tamamlayan bir belgedir. Uluslararası Yükseköğrenim alanında Avrupa Kredi Transfer Sistemi’nin (AKTS) önemli bir belgesi olan Diploma Eki, üniversite mezunlarının aldıkları eğitimin diğer ülke ve eğitim sistemlerinde tanıtılmasına yardımcı olmakta, aynı zamanda mezunun aldığı akademik derece, düzeyi, içeriği ve mesleki yetkinlikler hakkında detaylı bilgi vermektedir.

 

geri dön

 

ÖN LİSANS DİPLOMA EKİ ÖRNEĞİ

Eklenecek.

 

LİSANS DİPLOMA EKİ ÖRNEĞİ       

 

 geri dön


YÜKSEK LİSANS DİPLOMA EKİ ÖRNEĞİ


  

geri dön


DOKTORA DİPLOMA EKİ ÖRNEĞİ


Eklenecek.

 

 

geri dön

 

ERASMUS BEYANI 

 

Istanbul Kemerburgaz University is a young and dynamic university in Turkey, admitted its first students in the 2011- 2012 academic year. It is a non-profit foundation university founded by the Mehmet Altinbas Education and Culture Foundation. The medium of instruction is English at Istanbul Kemerburgaz University for most of the programs.

Istanbul Kemerburgaz University aims to be an internationally recognized research university that offers high-quality education of international standards. The objective of the university is to equip its students with knowledge, skills and competences for them to flourish within a global society, by fostering a culture of excellence and respect for other cultures and ideas. The university aims to create an intercultural learning environment for its students to facilitate intercultural encounters. Thus, Istanbul Kemerburgaz University made international mobility and cooperation the central elements of its institutional strategy.

Istanbul Kemerburgaz University has a strong commitment to internationalization at home and abroad. It has shown its dedication to internationalization of education in various ways: Participation in the Erasmus program as well as the organization of international projects, seminars and conferences.  It is also reflected by its strategy to admit international degree students and to promote international mobility for its students and staff.

Currently, Istanbul Kemerburgaz University has many Erasmus partnership agreements with the prestigious universities in Europe. Besides Erasmus, an academic and research partnership agreement was recently signed with Geneva University which is one of the major teaching and research universities in Italy. Beyond Europe, other cooperation agreements were signed with the universities in the USA, Argentina and Pakistan. Furthermore, Istanbul Kemerburgaz University is eager to widen its partnerships geographically and there are potential partnership opportunities currently under negotiation in the South and Middle Asia, Australia and Africa.

Istanbul Kemerburgaz University values greatly the double/multiple/joint degrees in its internationalization strategy and has already taken necessary steps, such as designing its degree programs accordingly and promoting the opportunities among its schools, to participate in such degree program projects. As a result of those efforts, Istanbul Kemerburgaz University and the University of Cologne, which is 624-year old and one of the largest and leading research universities in Germany, have signed a protocol allowing students to graduate from both universities with two diplomas. The double degree program has admitted its first students in the academic year of 2012/2013. Furthermore, a joint degree project is still under negotiation with a partner university in the USA. Istanbul Kemerburgaz University also pursues other opportunities to widen its horizon on the double/multiple/joint degrees in terms of the study areas and geographical distribution of the degree partners.

Istanbul Kemerburgaz University values quality over quantity in choosing its partners. All the partnerships are evaluated first academically, considering the education levels and quality, by establishing a comprehensive understanding of the partner institution, compatibility of academic profiles and a relationship of trust. All the partnerships are initiated first from the academic coordinators and evaluated in detail by the university administration.

The Erasmus Programme perfectly coincides with the university’s internationalization strategy. The Erasmus Programme will help the university to achieve its aims of facilitating student and staff mobility which are offering valuable international opportunities to students, professors and researchers as well as to staff members, thus increasing the international profile of Istanbul Kemerburgaz University. Istanbul Kemerburgaz University aims to include its students at all levels in international cooperation and exchange as well as promoting staff mobility. We set the target that, by 2020, at least 20% of our students will join a mobility program. Additionally, all the necessary measures will be taken to assure the quality of mobility activities. Another objective of the university is to receive incoming students at least at the number of outgoing students by the year 2020. We currently offer first and second cycle degree programs and we plan to involve as many students as possible from both cycles. Researchers and Staff members will highly be encouraged to take part in the mobility as well.

Istanbul Kemerburgaz University aims to take part in all the 3 key actions under the Erasmus program in order to reach its own international goals and to contribute into the modernization of higher education in general.

 

Although it is one of the youngest universities in Turkey, Istanbul Kemerburgaz University has already prepared to be an internationally recognized research University that offers high-quality education of international standards. In order to reach this aim, international cooperation projects are deemed important in order to incorporate an international dimension into the curriculum and education.

We are determined to establish the highest standards of teaching and research at our university. Our academic staff, who is relatively young, are mostly graduates of prestigious US or European Ph.D. programs. Our senior academics are likewise, and have had their tenures at prestigious American, European or Turkish universities. With this experience of our academic and administrative staff, who is experienced in the area of internationalization in general and in European projects in particular, Istanbul Kemerburgaz University will support the pursuit of all cooperation projects in teaching and training, including networks, strategic partnerships and joint programs.

In order to promote our participation in those projects within the university, we will ensure visibility to the results achieved by our staff members engaged in cooperation projects with strategic partners in the performance and human resources evaluations. As a part of its dedication to promote participation, Istanbul Kemerburgaz University includes support fund in its yearly budget in order to be able to allocate additional recourses to the planned projects.

Moreover, administrative steps are taken to ensure a smooth project period for the participants by dedicating administrative support in assisting the organization of the projects. All the administrative units are designed to enable them in assisting to and participating in teaching and training projects.

As Istanbul Kemerburgaz University aims to set the aim of being a supportive and inclusive learning community devoted to academic excellence, creative learning and innovative research in its strategic plan, it is expected to benefit from and contribute to the Erasmus program in a great degree.

For the first priority of the Modernisation Agenda, we strongly believe that our participation into the program will facilitate us to increase the attainment level of our learning community. The objective of the University is to educate its students to be productive, investigative and intellectual individuals, who are respectful of human rights and freedoms, who take on a social responsibility to serve humanity; and who possess critical thinking abilities in line with universal knowledge and values. Mobility is a vital component of this education process and Erasmus program promotes the greater mobility opportunities than any other programs available. Program also encourages universities to involve disadvantaged and vulnerable groups into the mobility which will help us to shape our practices accordingly.

For the second priority of the Modernisation Agenda, Istanbul Kemerburgaz University aims to have curricula to meet the demands of the labor market in a rapidly developing industrial world. Supporting staff exchanges and including practical experience in education are vital elements in altering the curricula to current and emerging labor market needs and foster employability and entrepreneurship. Erasmus program is designed to support the exchanges and practical experiences which will be a great tool of our university with this respect. Program also pushes the universities in quality development in education which will be an important motivation for our commitments in quality assurance.

For the third priority of the Modernisation Agenda, we strongly believe that learning mobility helps students and researchers increase their professional, social and intercultural skills and employability. Thus, the mobility activities will be an important tool to achieve our aim of equipping our students with knowledge, skills and competences for them to flourish within a global society, by fostering a culture of excellence and respect for other cultures and ideas.

For the fourth priority of the Modernisation Agenda, As Istanbul Kemerburgaz University also aims to link education, research and business, the program objectives coincides with university’s internationalization strategy. The program will encourage the university to create partnerships with professional institutions, business and high tech centers and enhance our capacity to engage such interactions.

For the fifth priority of the Modernisation Agenda, The program allows and motivates the university to access to alternative sources of funding for mobility activities and high quality in education. Program also encourages us to modernise our human resource management by integrating mobility activities into the performance evaluations.

geri dön

 

ULUSAL YETERLİLİKLER

 

Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi, ulusal düzeyde bir eğitim sistemindeki yeterlilikleri ve bunların birbirleriyle ilişkilerini açıklar. Diğer bir deyişle, Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi, ulusal ve uluslararası paydaşlarca tanınan ve ilişkilendirilebilen yeterliliklerin belirli bir düzen içerisinde yapılandırıldığı bir sistemdir. Bu sistem aracılığıyla, yükseköğretimde tüm yeterlilikler ve diğer öğrenme kazanımları açıklanabilir ve tutarlı bir şekilde birbiri ile ilişkilendirilebilir.

geri dön

 

DÜZEY YETERLİLİKLERİ

 

Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi  (TYYÇ) 6. Düzey (Lisans Eğitimi) Yeterlilikleri

 

Bilgi

-Kuramsal
-Olgusal

 

1)      Alanındaki güncel  bilgileri içeren ders kitapları, uygulama araç-gereçleri ve diğer kaynaklarla desteklenen ileri düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahip olma.

 

Beceriler

-Bilişsel
-Uygulamalı

 

1)      Alanında edindiği ileri düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri kullanabilme.

2)      Alanında edindiği ileri düzeydeki bilgi ve becerileri kullanarak verileri yorumlayabilme ve değerlendirebilme, sorunları tanımlayabilme, analiz edebilme, araştırmalara ve kanıtlara dayalı çözüm önerileri geliştirebilme.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme Ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği

           

1)      Alanı ile ilgili ileri düzeydeki bir çalışmayı  bağımsız olarak yürütebilme.

2)      Alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için bireysel ve ekip üyesi olarak sorumluluk alabilme.

3)      Sorumluluğu altında çalışanların bir proje çerçevesinde gelişimlerine yönelik etkinlikleri planlayabilme ve yönetebilme.

 

Öğrenme Yetkinliği

 

1)      Alanında edindiği ileri düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirebilme,

2)      Öğrenme gereksinimlerini belirleyebilme ve öğrenmesini yönlendirebilme.

3)      Yaşamboyu öğrenmeye ilişkin olumlu tutum geliştirebilme.

 

geri dön

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik

             

1)      Alanı ile ilgili konularda ilgili kişi ve kurumları bilgilendirebilme; düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini yazılı ve sözlü olarak aktarabilme.

2)      Alanı ile ilgili konularda düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini nicel ve nitel verilerle destekleyerek uzman olan ve olmayan kişilerle paylaşabilme.

3)      Toplumsal sorumluluk bilinci ile yaşadığı sosyal çevre için proje ve etkinlikler düzenleyebilme ve bunları uygulayabilme.

4)      Bir yabancı dili  en az avrupa dil portföyü b1 genel düzeyi'nde kullanarak alanındaki bilgileri izleyebilme ve meslektaşları ile iletişim kurabilme.

5)      Alanının gerektirdiği en az avrupa bilgisayar kullanma lisansı ileri düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanabilme.

 

Alana Özgü Yetkinlik

 

1)      Alanı ile ilgili verilerin toplanması, yorumlanması,  uygulanması ve sonuçlarının duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerlere uygun hareket etme.

2)      Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite kültürü ve kültürel değerlerin korunması ile  çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahip olma.

 

Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi  (TYYÇ) 7. Düzey (Yüksek Lisans Eğitimi) Yeterlilikleri

 

Bilgi

-Kuramsal
-Olgusal

1)      Lisans düzeyi yeterliliklerine dayalı olarak, aynı veya farklı bir alanda bilgilerini uzmanlık düzeyinde geliştirebilme ve derinleştirebilme.

2)      Alanının ilişkili olduğu disiplinler arası etkileşimi kavrayabilme. 

 

Beceriler

-Bilişsel
-Uygulamalı

1)      Alanında edindiği uzmanlık düzeyindeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri kullanabilme.

2)      Alanında edindiği bilgileri farklı disiplin alanlarından gelen bilgilerle bütünleştirerek yorumlayabilme ve yeni bilgiler oluşturabilme,

3)      Alanı ile ilgili karşılaşılan sorunları araştırma yöntemlerini kullanarak çözümleyebilme. 

Yetkinlikler

 

geri dön

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği

1)      Alanı ile ilgili uzmanlık gerektiren bir çalışmayı bağımsız olarak yürütebilme.

2)      Alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunların çözümü için yeni stratejik yaklaşımlar geliştirebilme ve sorumluluk alarak çözüm üretebilme.

3)      Alanı ile ilgili sorunların çözümlenmesini gerektiren ortamlarda liderlik yapabilme.

 

Öğrenme Yetkinliği

1)      Alanında edindiği uzmanlık düzeyindeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirebilme ve öğrenmesini yönlendirebilme.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1)      Alanındaki güncel gelişmeleri ve kendi çalışmalarını, nicel ve nitel veriler ile destekleyerek alanındaki ve alan dışındaki gruplara, yazılı, sözlü ve görsel olarak sistemli biçimde aktarabilme.

2)      Sosyal ilişkileri ve bu ilişkileri yönlendiren normları eleştirel bir bakış açısıyla incelemeyebilme, geliştirebilme ve gerektiğinde değiştirmek üzere harekete geçebilme.

3)      Bir yabancı dili  en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyi'nde kullanarak sözlü ve yazılı iletişim kurabilme.

4)      Alanının gerektirdiği düzeyde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini ileri düzeyde kullanabilme.

 

Alana Özgü Yetkinlik

3)      Alanı ile ilgili verilerin toplanması, yorumlanması, uygulanması ve duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerleri gözeterek denetleyebilme ve bu değerleri öğretebilme.

4)      Alanı ile ilgili konularda strateji, politika ve uygulama planları geliştirebilme ve elde edilen sonuçları, kalite süreçleri çerçevesinde değerlendirebilme.

5)      Alanında özümsedikleri bilgiyi, problem çözme ve/veya uygulama becerilerini, disiplinlerarası çalışmalarda kullanabilme.

 

geri dön

Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi  (TYYÇ) 8. Düzey (Doktora Eğitimi) Yeterlilikleri

 

Bilgi

-Kuramsal
-Olgusal

 

1)        Yüksek lisans yeterliliklerine dayalı olarak  alanındaki güncel ve ileri düzeydeki bilgileri özgün düşünce ve/veya araştırma ile uzmanlık düzeyinde geliştirebilme, derinleştirebilme ve alanına yenilik getirecek özgün tanımlara ulaşabilme.

2)        Alanının ilişkili olduğu disiplinler arası etkileşimi kavrayabilme; yeni ve karmaşık fikirleri analiz, sentez ve değerlendirmede uzmanlık gerektiren bilgileri kullanarak özgün sonuçlara ulaşabilme.

 

Beceriler

-Bilişsel
-Uygulamalı

 

1)        Alanındaki yeni bilgileri sistematik bir yaklaşımla değerlendirebilme ve kullanabilme.

2)        Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulama geliştirebilme ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulamayı farklı bir alana uygulayabilme, özgün bir konuyu araştırabilme, kavrayabilme, tasarlayabilme, uyarlayabilme ve uygulayabilme.

3)        Yeni ve karmaşık düşüncelerin eleştirel analizini, sentezini ve değerlendirmesini yapabilme.

4)        Alanı ile ilgili çalışmalarda araştırma yöntemlerini kullanabilmede üst düzey beceriler kazanmış olma.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği

           

1)      Alanına yenilik getiren, yeni bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulama geliştiren ya da bilinen bir düşünce, yöntem, tasarım ve/veya uygulamayı farklı bir alana uygulayan özgün bir çalışmayı bağımsız olarak gerçekleştirerek alanındaki ilerlemeye katkıda bulanabilme.

2)      Alanı ile ilgili en az bir bilimsel makaleyi ulusal ve/veya uluslar arası hakemli dergilerde yayınlayarak ve/veya özgün bir yapıt üreterek ya da yorumlayarak alanındaki bilginin sınırlarını genişletebilme.

3)      Özgün ve disiplinlerarası sorunların çözümlenmesini gerektiren ortamlarda liderlik yapabilme.

 

Öğrenme Yetkinliği

           

1)   Yaratıcı ve eleştirel düşünme,  sorun çözme ve karar verme gibi üst düzey zihinsel süreçleri kullanarak alanı ile ilgili yeni düşünce ve yöntemler geliştirebilme.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik

             

2)        Sosyal ilişkileri ve bu ilişkileri yönlendiren normları eleştirel bir bakış açısıyla inceleyebilme, geliştirebilme ve gerektiğinde değiştirmeye yönelik eylemleri yönetebilme.

3)        Uzman kişiler ile alanındaki konuların tartışılmasında özgün görüşlerini savunabilme ve alanındaki yetkinliğini gösteren etkili bir iletişim kurabilme.

4)        Bir yabancı dili  en az Avrupa Dil Portföyü C1 Genel Düzeyi'nde kullanarak ileri düzeyde yazılı, sözlü ve görsel iletişim kurabilme ve tartışabilme.

 

Alana Özgü Yetkinlik

 

1)        Alanındaki bilimsel, teknolojik, sosyal veya kültürel ilerlemeleri tanıtarak, yaşadığı toplumun bilgi toplumu olma ve bunu sürdürebilme sürecine katkıda bulunabilme.

2)        Alanı ile ilgili karşılaşılan sorunların çözümünde stratejik karar verme süreçlerini kullanarak işlevsel etkileşim kurabilme.

3)        Alanı ile ilgili konularda karşılaşılan toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik sorunların çözümüne katkıda bulunabilme ve bu değerlerin gelişimini destekleyebilme.

 

geri dön

 

Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi  (TYYÇ) 5. Düzey (Ön Lisans Eğitimi) Yeterlilikleri

 

Bilgi

-Kuramsal
-Olgusal

 

1)        Ortaöğretim düzeyinde kazanılan yeterliliklere dayalı olarak alanındaki güncel  bilgileri içeren ders kitapları, uygulama araç-gereçleri ve diğer kaynaklarla desteklenen temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahip olma.

 

Beceriler

-Bilişsel
-Uygulamalı

 

1)        Alanında edindiği temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri aynı alanda bir ileri eğitim düzeyinde veya aynı düzeydeki bir alanda kullanabilme becerileri kazanma.

2)        Alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri kullanarak, verileri yorumlayabilme ve değerlendirebilme, sorunları tanımlayabilme, analiz edebilme, kanıtlara dayalı çözüm önerileri geliştirebilme.

 

geri dön

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği

           

1)        Alanı ile ilgili temel düzeydeki bir çalışmayı  bağımsız olarak yürütebilme.

2)        Alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için ekip üyesi olarak sorumluluk alabilme.

3)        Sorumluluğu altında çalışanların  bir proje çerçevesinde gelişimlerine yönelik etkinlikleri yürütebilme.

 

Öğrenme Yetkinliği

           

1)        Alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirebilme, öğrenme gereksinimlerini belirleyebilme ve karşılayabilme.

2)        Öğrenimini aynı alanda bir ileri eğitim düzeyine veya aynı düzeydeki bir mesleğe yönlendirebilme.

3)        Yaşamboyu öğrenme bilinci kazanmış olma.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik

             

1)      Alanı ile ilgili konularda sahip olduğu temel bilgi ve beceriler düzeyinde düşüncelerini yazılı ve sözlü iletişim yoluyla aktarabilme.

2)      Alanı ile ilgili konularda düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini uzman olan ve olmayan kişilerle paylaşabilme.

3)      Bir yabancı dili  en az Avrupa Dil Portföyü A2 Genel Düzeyi'nde kullanarak alanındaki bilgileri izleyebilme ve meslektaşları ile iletişim kurabilme.

4)      Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı Temel Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanabilme.

 

geri dön

 

Alana Özgü Yetkinlik

 

1)      Alanı ile ilgili verilerin toplanması, uygulanması ve sonuçlarının duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel  ve etik değerlere sahip olma.

2)      Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile  çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahip olma.

 

Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Sağlık Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

 

1.        Sağlık alanındaki temel ve güncel bilgileri içeren ders kitapları, uygulama araç-gereçleri ve multimedya eğitim araç gereçleri ile diğer kaynaklarla desteklenen ileri düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahiptir.

2.        Bilginin doğası, kaynağı, sınırları, doğruluğu, güvenirliliği ve geçerliliğini değerlendirme bilgisine sahiptir.

3.        Sağlık alanındaki bilimsel bilgiye ulaşma, güncel literatürü izleme, değerlendirme ve uygulayabilme bilgisine sahiptir.

 

geri dön

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.        Sağlık alanında edindiği ileri düzeydeki bilgi ve becerileri kullanarak bilimsel olarak kanıtlanmış verileri yorumlar ve değerlendirir, sorunları tanımlar, analiz eder, araştırmalara ve kanıtlara dayalı mesleki ve etik değerleri gözeterek çözüm önerileri geliştirir, bilgiyi paylaşır, ekip çalışması yapar.

2.        Sağlık ve araştırma alanı ile ilgili bilgi teknolojilerini kullanır.

3.        Sağlık alanında edindiği ileri düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri kullanarak birey, aile ve topluma yönelik sağlık eğitimi yapar.

4.        Alanına özgü sorunlara bilimsel veriler/kanıtlar doğrultusunda çözüm üretir.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.        Sağlık alanı ile ilgili sahip olduğu ileri düzeydeki bilgi birikimini kullanarak bir çalışmayı bağımsız olarak yürütür ve bu alanda çalışan diğer meslek grupları ile işbirliği içinde ekip üyesi olarak sorumluluk alır.

2.        Sağlık alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için bireysel ve ekip üyesi olarak sorumluluk alır.

3.        Sorumluluğu altında çalışanların bir proje çerçevesinde gelişimlerine yönelik etkinlikleri planlar, yönetir ve süreci izleyip değerlendirir.

4.        Alanına özgü bilimsel bilgi üretme sorumluluğunu yerine getirir/tanımlayıcı düzeyde araştırma yapar.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.        Sağlık alanında edindiği ileri düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir.

2.        Öğrenme hedeflerini belirler ve öğrenmeyi öğrendiğini gösterir.

3.        Öğrenme kaynaklarını belirler, kaynaklara etkin/hızlı erişir.

4.        Yaşam boyu öğrenmeyi benimsediğin gösterir, gelişime açıktır ve bu davranışı devam ettirir.

5.        Bilgiye ulaşma yollarına karar verir ve uygular.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.        Sağlık alanı ile ilgili konularda ilgili kişi ve kurumları bilgilendirir; düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini yazılı ve sözlü olarak aktarır; ilgili kişi ve kurumların düşüncelerini, istek ve beklentilerini dinler.

2.        Sağlık alanı ile ilgili konularda düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini nicel ve nitel verilerle destekleyerek ekip çalışması içinde ve sürecin etkin bir elemanı olarak uzman olan ve olmayan kişilerle paylaşır.

3.        Toplumsal sorumluluk bilinci ile yaşadığı sosyal çevre için diğer meslek grupları ile işbirliği içinde proje ve etkinlikler düzenler ve bunları uygular.

4.        Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanarak alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

5.        Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

6.        Sağlık alanında toplumun ve dünyanın gündemindeki olayları/gelişmeleri izler ve değerlendirir.

7.        Sözlü ve yazılı olarak etkili iletişim kurar.

8.        Kültürlerarası iletişim kurma

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.    Sağlık alanı ile ilgili verileri toplar, yorumlar, uygular ve sonuçlarının duyurulması aşamalarında ilgili disiplinlerden kişilerle işbirliği yapar ve toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerlere uygun hareket eder.

2.    Kalite yönetimi ve süreçlerine uygun davranır ve bu süreçlere katılır.

3.    Bebek ve çocukları da kapsayacak şekilde, birey ve halk sağlığı, çevre koruma ve iş güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir ve uygular.

4.    Birey olarak görev, hak ve sorumlulukları ile ilgili yasa, yönetmelik, mevzuata ve mesleki etik kurallarına uygun davranır.

5.    Profesyonel kimliği ile meslektaşlarına rol model ve topluma örnek olur.

6.    Sağlıklı ve/veya hasta bireyin yapısı, fizyolojik fonksiyonları ve davranışları; bireyin sağlığı ile fiziksel ve sosyal çevresi arasındaki ilişkisini anlamaya yetkindir.

7.    Mezuniyet sonrası kurum içi, yerel, ulusal ve uluslararası eğitimlere katılır; bunları kredilendirir ve belgeler.

8.    Etik ilkelerin ve etik kurulların eğitim- uygulama ve araştırma alanlarında birey ve toplum için önemini bilir.

 

geri dön

 

Sosyal ve Davranış Bilimleri Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.        Alanla ilgili temel kavramsal bilgilere, uygulamadaki yansımalarını da göz önünde bulunduracak şekilde ileri düzeyde sahiptir.

2.        Sosyal ve Davranış Bilimlerinde temel kavramları kavrayabilme, kavramlar arası ilişkilere hakimdir.

3.        İnsanlar ve toplumlararası ilişkilerin işleyiş kurallarına dair temel bilgilere sahiptir.

4.        Toplumlarının yaşadığı dönüşümlerin nedenleri ve sonuçları hakkında temel bilgilere sahiptir.

5.        Sosyal Araştırma ve Planlama bilgisine sahiptir

6.        İleri düzeyde veri işleyerek bilgi elde edebilmek için gerekli bilgilere kuramsal ve uygulama düzeyinde sahiptir.

 Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.        Alanla ilgili kuramsal bilgileri analiz etme ve uygulamadaki yansımalarını değerlendirme becerisine sahiptir.

2.        Yazılı ve görsel kayıtları kullanarak sosyal ve davranış bilimleri alanında özgün bilgi kaynaklarına ulaşır.

3.        Alana ilişkin bilgileri teknik olanaklarla işleyerek bilgi elde eder ve bu bilgileri alanın gerektirdiği teknik donanımla (bilgisayar ortamında vb.) rapor haline getirip sunma becerisine sahiptir.

4.        Karar alma, kararı uygulama ve davranış haline getirmede alana ilişkin sahip olunan bilgileri kullanabilme becerisine sahiptir.

5.        Alanı ile ilgili alt dallar ve diğer sosyal bilimler alanları ile ilişki kurarak disiplinlerarası yorum üretir ve analiz yapma becerilerine sahiptir ve bu becerilerini geliştirir.

 

geri dön

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.        Üstlendiği görev ve sorumlulukları yerine getirme bilincine sahiptir.

2.        Alanla ilgili bir meseleyi gerek ekip olarak gerekse de kendi başına bağımsız bir şekilde çözer.

3.        Alanla ilgili uygulamada görülebilecek herhangi bir aksaklığı veya sorunu çözmek için bireysel düzeyde ve ekip olarak sorumluluk yüklenir, gerektiğinde inisiyatif alır.

4.        Alanı ve ilgili alt dallarda yapılacak çok üyeli grup araştırmalarının süreçlerini ve zamanlamasını planlar, planlanmış görevleri istenildiği ölçüde ve zamanında yerine getirir.

5.        Toplumsal hayatın gerekleri doğrultusunda davranır, tutum ve tavırlarıyla topluma örnek olur.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.        Alanla ilgili elde edilen bilgileri neden – sonuç ve eleştiri süzgecinden geçirir ve değerlendirir.

2.        Neyi nasıl öğreneceğini bilir.

3.        Alanla ilgili bilgi ve uygulama eksikliklerini tespit eder.

4.        Alanla ilgili ilgi ve isteği sürekli canlı tutabilecek seviyede olduğunu gösterir.

5.        Öğrenimini aynı alanda bir ileri eğitim düzeyine veya aynı düzeydeki bir mesleğe yönlendirir.

6.        Bilgiyi paylaşma ve birlikte öğrenme yetkinliğine sahiptir.

7.        Yaşamboyu öğrenme ve sorgulama bilinci kazanmıştır.

 

 İletişim ve Sosyal Yetkinlik             

1.        Alanı ile ilgili edindiği bilgi ve becerileri, yazılı ve sözlü olarak aktarır.

2.        Öğrenim sürecinde elde ettiği verileri iş yaşamında değerlendirir ve uygulama yetkinliğine sahiptir.

3.        İş yaşamına dahil olduğunda kuramsal altyapı ve kavramsal zenginliğinin yarattığı farklılığı bireysel kariyerine yansıtır.

4.        Uzmanlık bilgisini, toplumsal sorumluluk bilinciyle kullanır.

5.        Alanla ilgili bilgi ve uygulamaları, sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde proje ve etkinliklere dönüştürür.

6.        Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanarak alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

7.        Alanının gerektirdiği ölçüde Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı Temel Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.        Alanla ilgili bilgi ve birikimlerin oluşturulması (toplama, yorumlama ve sonuçların duyurulması) sürecinde toplumsal, kültürel, bilimsel ve etik değerlere uygun hareket eder.

2.        Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir.

3.        Değişime ve yeniliğe karşı açık tutuma sahiptir.

Sosyal ve davranışsal olgulara dair görüşlerini alanın sağladığı yöntem ve bilgi kümesini kullanarak geliştirme ve olayları yorumlamada yetkinlik sahibidir.

 

geri dön

 

Sanat Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.        Sanat kültürü ve estetik konularına ilişkin bilgiye sahiptir.

2.        İlgili sanat alanına özgü sanat tarihi konusunda bilgi sahibidir.

3.        Sanat ve tasarım materyalleri bilgisine sahiptir.

4.        Sanat ve tasarım yöntem ve teknikleri konusunda bilgi sahibidir.

5.        İlgili sanat alanındaki yasal düzenlemeler ve işlemler konusunda bilgi sahibidir.

6.        İlgili sanat alanının ilişkili olduğu disiplinlerarası etkileşim konusunda bilgi sahibidir.

7.        Araştırma yöntemleri konusunda bilgi sahibidir.

8.        Sanatsal eleştiri yöntemleri konusunda bilgi sahibidir.

9.        Sanat ve bilim etiği konusunda bilgi sahibidir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.        Kuram ve uygulama bütünlüğü sağlar.

2.        İlgili sanat alanına ilişkin yöntem ve teknikleri kullanır.

3.        İlgili sanat alanının içindeki alt disiplinlerin etkileşimini değerlendirir.

4.        Çözümlemeye dayalı yorum becerisine sahiptir.

5.        Çok boyutlu algılayabilme, düşünebilme, tasarlayabilme, uygulayabilme becerisini geliştirir.

6.        Duyusal algıyı somutlaştırır.

 

 Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.      Tek başına, bağımsız olarak ve/veya grup içinde uyumlu ve üretken olarak çalışır.

2.      Proje süreçleri içinde etkin olarak yer alır.

3.      Alanıyla ilgili özgün yapıtlarını toplumla paylaşır ve sonuçlarını değerlendirir.

 

geri dön

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.        Kendi çalışmalarını sorgular.

2.        Çözümleyici ve eleştirel düşünür.

3.        Yaşam boyu öğrenme kavramını özümser.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.        Hedef kitlesini tanımlayarak alanı ile ilgili çalışmaları paylaşır.

2.        Çalışmalarını topluma anlatabilecek iletişim becerisine sahiptir.

3.        Alanı ile ilgili konuları uzman ya da uzman olmayan kişilere görsel, yazılı ve sözlü iletişim yöntemlerini kullanarak etkin ve doğru olarak aktarır.

4.        Bir yabancı dili kullanarak alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar (Avrupa Dil Portföyü Genel Düzeyi : B1 Düzeyi).

5.        Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.        Sanat ve tasarım konusunda ulusal ve uluslararası değerlerin farkındadır.

2.        Soyut ve somut kavramları; yaratıcı düşünceye, yenilikçi ve özgün yapıtlara dönüştürebilir.

3.        Alanında başarıyla iş yürütebilecek duyarlılığa sahiptir.

Estetik farkındalığa sahiptir.

 

Üretim ve İşleme Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Matematik, fen bilimleri ve kendi dalları ile ilgili mühendislik konularında yeterli altyapıya sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

2.             Matematik, fen bilimleri ve kendi alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri mühendislik çözümleri için beraber kullanır.

3.             Mühendislik problemlerini saptar, tanımlar, formüle eder ve çözer, bu amaçla uygun analitik yöntemler ve modelleme tekniklerini seçer ve uygular.

4.             Bir sistemi, sistem bileşenini ya da süreci analiz eder ve istenen gereksinimleri karşılamak üzere gerçekçi kısıtlar altında tasarlar; bu doğrultuda modern tasarım yöntemlerini uygular.

5.             Mühendislik uygulamaları için gerekli olan modern teknik ve araçları seçer ve kullanır.

6.             Deney tasarlar, deney yapar, veri toplar sonuçları analiz eder ve yorumlar.

 

geri dön

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Bireysel olarak ve çok disiplinli takımlarda etkin olarak çalışır.

2.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

2.             Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilincindedir; bilim ve teknolojideki gelişmeleri izler ve kendini sürekli yeniler.

3.             Matematik, fen bilimleri ve kendi alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri mühendislik çözümleri için beraber kullanır.

4.             Mühendislik problemlerini saptar, tanımlar, formüle eder ve çözer, bu amaçla uygun analitik yöntemler ve modelleme tekniklerini seçer ve uygular.

5.             Bir sistemi, sistem bileşenini ya da süreci analiz eder ve istenen gereksinimleri karşılamak üzere gerçekçi kısıtlar altında tasarlar; bu doğrultuda modern tasarım yöntemlerini uygular.

6.             Mühendislik uygulamaları için gerekli olan modern teknik ve araçları seçer ve kullanır.

7.             Bireysel olarak ve çok disiplinli takımlarda etkin olarak çalışır.

 

 İletişim ve Sosyal Yetkinlik             

1.             Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

2.             Sözlü ve yazılı etkin iletişim kurar; bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanır.

3.             Teknik resim kullanarak iletişim kurar.

4.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

5.             Mühendislik çözümlerinin ve uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlardaki etkilerinin bilincinde olur; girişimcilik ve yenilikçilik konularının farkında olur ve çağın sorunları hakkında bilgiye sahiptir.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahiptir.

2.             Proje yönetimi, işyeri uygulamaları, çalışanların sağlığı, çevre ve iş güvenliği konularında bilinç; mühendislik uygulamalarının hukuksal sonuçları hakkında farkındalığa sahiptir.

3.             Mühendislik çözümlerinin ve uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlardaki etkilerinin bilincinde olduğunu gösterir; girişimcilik ve yenilikçilik konularının farkındadır ve çağın sorunları hakkında bilgi sahibidir.

 

geri dön

 

Hukuk Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.         Çeşitli hukuk disiplinlerine ilişkin kavram ve kurumları ve bu kavram ve kurumlar arasındaki ilişkileri sıralar.

2.         Hukuk metodolojisi ile yorum yöntemlerinin bilgisine sahiptir.

3.         Hukukun her bölümünde onunla ilgili yasal düzenlemelerden, yargı organlarının kararlarından, bunların gelişiminden ve bunlarla ilgili olarak bilimsel değerlendirmelerden haberdardır.

4.         Hukuk uygulamasında karşılaşılan sorunları sıralar.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.      Mevzuat metinlerini, yargı kararlarını ve bilimsel kaynakları hukuk metodolojisinin sağladığı yöntemlerle inceler, yorumlar, değerlendirir.

2.      Mevzuat metinleri, yargı kararları ve bilimsel kaynaklardan hareketle hukuk uygulamasında karşılaşılan sorunları çözer.

3.      Hukuki uyuşmazlıkları mevzuat metinleri, yargı kararları ve doktrindeki görüşleri değerlendirerek çözüme kavuşturur.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Hukuk uygulamasında karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için bireysel ve ekip üyesi olarak sorumluluk alır.

2.             Sorumluluğu altında çalışanların bir proje çerçevesinde gelişimlerine yönelik etkinlikleri planlar ve yönetir.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Hukuk kuram ve uygulamasındaki gelişmeleri izleyerek değerlendirir.

2.             Hukuk alanında edindiği bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir.

3.             Yaşam boyu öğrenmeye ilişkin olumlu bir tutum geliştirir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Hukukla ilgili konularda ilgili kişi ve kurumları bilgilendirir; düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini gerekçeli olarak yazılı ve sözlü olarak aktarır.

2.             Toplumsal sorumluluk bilinci ile yaşadığı sosyal çevre için mesleki proje ve etkinlikler planlar ve uygular.

3.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanarak hukuk alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

4.             Hukuk alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Türkiye Cumhuriyeti'nin toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Anayasa?nın Başlangıcı?nda belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliğini savunur ve korur.

2.             Hukukçu olmanın gerektirdiği dürüstlük, adalet ve etik anlayışına sahiptir.

3.             Somut uyuşmazlıkların adil biçimde çözülmesini sağlamaya çalışma, hukuki düzenlemeleri takip etme ve bu çerçevede yargılama sürecinde yer alabilecek alt yapıya sahiptir.

4.             Evrensel hukuk ilkelerini özümsemiş; hukuksal sorunları olan ve olması gereken hukuk açısından algılama ve çözme yetkinliğine sahiptir.

 

İşletme ve Yönetim Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.           Alanında ileri düzeyde bilgilere sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

2.             Alana ilişkin bilgileri çalışanlar ve ekip arkadaşlarına aktarabilme becerisine sahiptir.

3.             Karar, uygulama ve davranışlarında alana ilişkin edindiği bilgileri kullanmak suretiyle verileri yorumlayabilme, analiz edebilme, sorunları tanımlayabilme ve çözüm önerileri getirebilme becerisine sahiptir.

 

 Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Alana ilişkin konularda araştırma ve çalışma yapar.

2.             Proje yürütücüsü ya da katılımcısı olarak proje hedeflerine uygun sorumluluk alır.

3.             Örgüt/Kurum için amaç ve hedef belirler.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Edindiği bilgi ve becerileri eleştirel olarak değerlendirir.

2.             Öğrenme gereksiniminin sürekliliğini kavradığını gösterir.

 

 İletişim ve Sosyal Yetkinlik             

1.             Alanı ile ilgili edindiği bilgi ve beceriler düzeyindeki düşüncelerini ve önerilerini ilgililere yazılı ve sözlü olarak aktarır.

2.             Mesleki alanda paydaşlarla etkili iletişim kurar.

3.             Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

4.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanarak alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Örgüt/Kurum, iş ve toplumsal etik değerlere uygun davranır.

2.             Örgütün/Kurumun paydaşlarıyla ilişkilerini analiz eder ve etkin biçimde yürütür.

3.             Yenilikleri teşvik edebilme becerisine sahiptir.

4.             Örgüte/kuruma ilişkin eleştirel düşünür.

Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir.

 

geri dön

 

Ulaştırma Hizmetleri Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Tüm ulaştırma operasyonlarının içinde bulunduğu hukuksal, toplumsal ve çevresel çerçevenin gerektirdiği bilgilere derinlemesine sahiptir.

2.             Ulaştırma/ lojistik ile ilgili mühendislik alanındaki güncel bilgileri içeren kitaplar, araç-gereçler ve diğer kaynaklarla desteklenen ileri düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahiptir.

3.             Matematik, fen bilimleri ve ulaştırma dalları ile ilgili mühendislik konularında yeterli altyapıya sahiptir.

4.             Uluslararası ticaret ve işletme ile ilgili temel konularda yeterli hukuksal bilgi birikimine sahiptir.

 

 Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Denizcilik işletmeleri yönetimi, lojistik, ulaştırma ve kendi alanlarındaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri işletme yönetimi çözümleri için birlikte kullanır.

2.             Matematik, fen bilimleri ve ulaştırma alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri mühendislik çözümleri için birlikte kullanır.

3.             Ulaştırma/ lojistik alanı ile ilgili temel mühendislik problemlerini saptar, tanımlar, formüle eder ve çözer; bu amaçla uygun analitik yöntemler ve modelleme tekniklerini seçer ve uygular.

4.             Bir sistemi, sistem bileşenini ya da süreci analiz eder ve istenen gereksinimleri karşılamak üzere gerçekçi kısıtlar altında tasarlar; bu doğrultuda modern tasarım yöntemlerini uygular.

5.             Ulaştırma/ lojistik içerikli temel mühendislik uygulamaları için gerekli olan modern ve teknik araçları seçer ve kullanır.

 

 Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Ulaştırma/ lojistik ve ilgili mühendislik kapsamlı ileri düzeydeki bir çalışmayı bağımsız olarak yürütür.

2.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

3.             Çok disiplinli takımlarda etkin olarak çalışır ve sorumluluk alır.

4.             Ulaştırma/ lojistik içerikli mühendislik problemleri üzerinde bağımsız çalışır.

5.             Alanında proje geliştirme çalışmaları planlar ve ilgili etkinlikleri yönetir.

6.             Ulaştırma/ lojistik kapsamlı mühendislik projelerinde takım çalışmaları düzenler, planlar, yönlendirir.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilinciyle deniz işletmeciliği, kara, deniz, hava ve demiryolu lojistiği ve ulaştırması kapsamlı mühendislik konularında, bilim ve teknolojideki gelişmeleri izler ve kendini sürekli yeniler, alanında edindiği bilgileri/becerileri eleştirel yaklaşımla değerlendirir.

2.             Gerek kuramsal gerek uygulamalı alanlarda deniz işletmeciliği, ulusal ve uluslar arası taşımacılık ve lojistik çevrelerinde bireysel olarak ve çok disiplinli takımlarda etkin olarak çalışır.

3.             Matematik, fen bilimleri ve kendi alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri mühendislik çözümleri için beraber kullanır.

4.             Ulaştırma/ lojistik alanı kapsamında mühendislik problemlerini saptar, tanımlar, formüle eder ve çözer; bu amaçla uygun analitik yöntemler ve modelleme tekniklerini seçer ve uygular.

5.             Bir sistemi, sistem bileşenini ya da süreci analiz eder ve istenen gereksinimleri karşılamak üzere gerçekçi kısıtlar altında tasarlar; bu doğrultuda modern tasarım yöntemlerini uygular.

6.             Ulaştırma/ lojistik içerikli mühendislik uygulamaları için gerekli olan modern ve teknik araçları seçer ve kullanır.

7.             Bireysel olarak ve çok disiplinli takımlarda etkin çalışır.

 

geri dön

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Ulaştırma uygulamalarının ve ilgili mühendislik çözümlerinin evrensel ve toplumsal boyutlardaki etkilerinin bilincinde olarak alanı ile ilgili kişi ve kurumlarla etkin iletişim kurar ve sorunlara çözüm önerileri geliştirir, düşünceleri yazılı /sözlü olarak nicel/nitel verilerle destekleyerek paylaşır.

2.             Sözlü ve yazılı etkin iletişim kurar; bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanır.

3.             Teknik resim kullanarak iletişim kurar.

4.             Ulaştırma/ lojistik kapsamlı mühendislik çözümlerinin ve uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlardaki etkilerinin bilincinde olduğunu ifade eder; girişimcilik ve yenilikçilik konularının farkında olduğunu gösterir ve çağın sorunlarına yönelik etkinlikler, projeler düzenler ve yürütür.

5.             Alanındaki bilgileri ve gelişmeleri izleyebilecek ve meslektaşlarıyla paylaşabilecek bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanır.

6.             Bilgi iletişim sistemleri hakkında ileri düzeyde yetkinliğe sahiptir.

7.             Alanının gerektirdiği Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyinde bilgisayar yazılımı yanında bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

8.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahiptir.

2.             Proje yönetimi, işyeri uygulamaları, çalışanların sağlığı, çevre ve iş güvenliği konularında bilince sahiptir; ulaştırma/ lojistik içerikli mühendislik uygulamalarının hukuksal sonuçları hakkında farkındalığa sahiptir.

3.                  Ulaştırma sektöründeki işletmelerin yönetimi, işyeri uygulamaları, çalışanların sağlığı, çevre ve iş güvenliği konularında bilince sahiptir, bu alanlardaki uygulamaların hukuksal sonuçları hakkında farkındalığa sahiptir.

 

Mühendislik Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Matematik, fen bilimleri ve kendi dalları ile ilgili mühendislik konularında yeterli altyapıya sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

2.             Matematik, fen bilimleri ve kendi alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri mühendislik çözümleri için beraber kullanır.

3.             Mühendislik problemlerini saptar, tanımlar, formüle eder ve çözer, bu amaçla uygun analitik yöntemler ve modelleme tekniklerini seçer ve uygular.

4.             Bir sistemi, sistem bileşenini ya da süreci analiz eder ve istenen gereksinimleri karşılamak üzere gerçekçi kısıtlar altında tasarlar; bu doğrultuda modern tasarım yöntemlerini uygular.

5.             Mühendislik uygulamaları için gerekli olan modern teknik ve araçları seçer ve kullanır.

6.             Deney tasarlar, deney yapar, veri toplar sonuçları analiz eder ve yorumlar.

 

Yetkinlikler

 

geri dön

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Bireysel olarak ve çok disiplinli takımlarda etkin olarak çalışır.

2.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

2.             Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilincindedir; bilim ve teknolojideki gelişmeleri izler ve kendini sürekli yeniler.

3.             Matematik, fen bilimleri ve kendi alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri mühendislik çözümleri için beraber kullanır.

4.             Mühendislik problemlerini saptar, tanımlar, formüle eder ve çözer, bu amaçla uygun analitik yöntemler ve modelleme tekniklerini seçer ve uygular.

5.             Bir sistemi, sistem bileşenini ya da süreci analiz eder ve istenen gereksinimleri karşılamak üzere gerçekçi kısıtlar altında tasarlar; bu doğrultuda modern tasarım yöntemlerini uygular.

6.             Mühendislik uygulamaları için gerekli olan modern teknik ve araçları seçer ve kullanır.

7.             Bireysel olarak ve çok disiplinli takımlarda etkin olarak çalışır.

 

 İletişim ve Sosyal Yetkinlik             

1.             Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

2.             Sözlü ve yazılı etkin iletişim kurar; bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanır.

3.             Teknik resim kullanarak iletişim kurar.

4.             Bilgiye erişir ve bu amaçla kaynak araştırması yapar, veri tabanları ve diğer bilgi kaynaklarını kullanır.

5.             Mühendislik çözümlerinin ve uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlardaki etkilerinin bilincinde olur; girişimcilik ve yenilikçilik konularının farkında olur ve çağın sorunları hakkında bilgiye sahiptir.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Mesleki ve etik sorumluluk bilincine sahiptir.

2.             Proje yönetimi, işyeri uygulamaları, çalışanların sağlığı, çevre ve iş güvenliği konularında bilinç; mühendislik uygulamalarının hukuksal sonuçları hakkında farkındalığa sahiptir.

3.             Mühendislik çözümlerinin ve uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlardaki etkilerinin bilincinde olduğunu gösterir; girişimcilik ve yenilikçilik konularının farkındadır ve çağın sorunları hakkında bilgi sahibidir.

 

Bilgisayar Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Matematik, hesaplama ve bilgisayar bilimleri konularında kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahiptir.

 

geri dön

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Bilişim ve/veya bilgisayar bilimleri problemlerini saptar, tanımlar ve modeller; bu amaçla uygun analiz ve modelleme yöntemlerini seçer ve uygular.

2.             Bilişim ve/veya bilgisayar bilimleri problemlerinin tanımlarını ve ilk çözümlerini elde etmek amacı ile etkileşimli deneysel ortamlar tasarlar, uygular ve bu ortamları değerlendirir.

3.             Bilgisayar tabanlı sistemlerde yaşam çevriminin tüm aşamalarını gerçekleştirir.

4.             Hesaplama, matematik ve kuramsal bilgisayar bilimleri bilgileri ile bilgi ve iletişim teknolojilerini, bilişim ve/ya bilgisayar bilimleri problemlerinin çözümleri için seçer ve kullanır.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Bireysel olarak veya çok disiplinli takımlarda etkin çalışır.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Sürekli mesleki gelişimin gerekliliği bilinci ile bilişim ve/veya bilgisayar bilimleri, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili güncel gelişmeleri izler.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Sözlü ve yazılı iletişim kurar, en az bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanarak bilişim ve bilgisayar bilimleri alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

2.             Bilişim uygulamalarının bireysel, kurumsal, toplumsal ve evrensel boyutlardaki etkilerinin bilincindedir ve girişimcilik, yenilikçilik konuları hakkında farkındalığa sahiptir.

 

Alana Özgü Yetkinlik

 

1.                  Mesleki ve etik sorumluluk bilinci ile bilişim uygulamalarının hukuksal sonuçları hakkında farkındalığa sahiptir.

 

Mimarlık ve Yapı Temel Alanı Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 6. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             İlgili temel alanda, mimari tasarım / planlama / tasarım etkinlikleri ve araştırmaları için yerel, bölgesel, ulusal ve küresel bağlamda, söylemsel, kuramsal, olgusal bilgi ile profesyonel hizmet duyarlılıklarını kapsayan çok boyutlu bilgileri, çok çeşitli ortamlardan kazanarak, akademik paylaşım ortamlarına yansıtabilmek için gerekli bilgi ve kavrayışa sahiptir.

2.             Bu çerçevede, alanda gerekli, düşünsel, söylemsel, bilimsel, teknolojik, estetik, sanatsal tarihsel ve kültürel alt yapıya ilişkin bilgi ve kavrayışa sahiptir.

3.             İlgili alanda insan ve toplum odaklı, çevreye (doğal ve yapılı) duyarlı mimari tasarım / planlama / tasarım / araştırma yöntemleri konusunda bilgi ve kavrayışa sahiptir.

4.             İlgili alanda ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürebilirlik ilkeleri ve standartları ile afetlerle ilgili konularda çok boyutlu bilgi ve kavrayışa sahiptir.

5.             Alanıyla ilgili ilkeler, yasa, yönetmelik ve standartlar hakkında bilgiye sahiptir.

6.             Alanıyla ilgili kurumsal ve etik değerler konusunda bilgi ve kavrayışa sahiptir.

7.             İlgili alanın tarihsel, coğrafi, toplumsal ve kültürel bağlam içindeki yerine / önemine ilişkin bilgi ve kavrayışa sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Mimari tasarım / planlama / tasarım alanlarında kavram geliştirme becerisine sahiptir.

2.             Mimari tasarım / planlama / tasarım etkinlikleri ve araştırmaları için söylem, kuram ve kılgı (pratik) bütünlüğünü sağlama becerisine sahiptir.

3.             Mimari tasarım / planlama / tasarım konularında, olgular, potansiyel ve sorunlar ile bunlar için gerekli araştırmaları tanımlayabilme becerilerine sahiptir.

4.             Alanıyla ilgili kuramsal / kavramsal bilgiyi, bilişsel ve kılgısal becerileri, araştırma yöntem ve tekniklerini kullanır.

5.             Alternatif mimari tasarım, planlama kurguları ve çözümleri geliştirebilme becerisine sahiptir.

6.             Disiplinler arası etkileşimli mimari tasarım / planlama / tasarım konusunda beceri sahibi olur. Sahip olduğu bilgi, kavrayış ve becerileri bağlama ilişkin verilerin yorumunda, sorunların tanımında, ustalık ve inovasyon sergileyen almaşık mimari tasarım / planlama / tasarım kararlarının / projelerin / çözümlerin geliştirilmesinde kullanır.

 

 Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Bir mimari tasarım / planlama / tasarım projesini bağımsız olarak yürütür, bu süreçler için araştırma projeleri planlar ve yürütür, yeni sentezler üretir.

2.             Alanıyla ilgili bireysel çalışmaları bağımsız olarak yürütür ve çok disiplinli, disiplinler arası ve disiplinler üstü çalışmalarda bireysel ve ortak sorumluluk alır. Bunun için gerekli özgüvene ve yetkinliğe sahiptir.

3.             Bir mimari tasarım / planlama / tasarım projesinde ortak çalışmaları planlar, sorumluluk alır ve yürütür

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Alanındaki bilgi ve becerileri eleştirel ve diyalektik (eleştirel, karşı tez ve sentez üretebilen) bir yaklaşımla değerlendirerek öğrenir.

2.             Geleceğe yönelik olur, kişisel ve mesleki gelişimi için gerekli motivasyona ve öğrenme becerilerine sahip olur, öğrenme gereksinimlerini belirler, bunun için planlar yapar ve bunları uygular.

3.             Yaşam boyu öğrenme bilinciyle hareket eder.

 

geri dön

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Alanıyla ilgili konularda ilgili kişi ve kurumları bilgilendirir, düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini yazılı, sözlü ve görsel olarak aktarır, bilgiyi nicel ve nitel verilerle destekleyerek uzman olan ve olmayan kişilerle paylaşır.

2.             Toplumsal sorumluluk bilinciyle yaşadığı sosyal çevre için projeler, işbirlikleri ve etkinlikler düzenler ve bunları uygular.

3.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B1 Genel Düzeyinde kullanarak alanındaki gelişmeleri izler ve meslektaşları ile etkili iletişim kurar.

4.             En az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı İleri Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte alanının gerektirdiği bilişim (bilgi ve iletişim) teknolojilerini etkileşimli olarak kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Meslek alanında, mesleki uygulamada ve mesleki araştırmalarda, etik ve davranış kurallarına ilişkin kavrayış, davranma alışkanlığı ve toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket eder.

2.             Mimari tasarım / planlama / tasarım süreçlerinde olası toplumsal, çevresel ve etik sonuçlarını dikkate alarak karar verebilmek için gerekli temeli oluşturacak verileri toplar, değerlendirir ve yorumlar.

3.             Alanındaki mevcut bilgiyi eleştirel ve diyalektik bir yaklaşımla değerlendirebilme, sahip olduğu bilgi, kavrayış ve becerileri disiplininin gerektirdiği profesyonel bir yaklaşımla etik ilkelerin ışığında, mesleki davranış kuralları, ölçütler ve standartlar ile yasal çerçevelere uygun olarak, olası toplumsal, çevresel ve etik sonuçlarını dikkate alarak kullanır.

4.             İnsan değerinin bilgisiyle, insan haklarına ve bu temelde sosyal ve kültürel haklara saygılı, doğal çevrenin ve kültürel mirasın korunmasında gerekli duyarlılığı göstererek, adalet bilinciyle karar verir ve hareket eder.

5.             Mesleğinin, insan hakları ve toplum açısından yararının ve toplumsal hizmet ürettiğinin bilincinde olarak sosyal adalet, kalite kültürü, doğal ve kültürel değerlerin korunması, çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği, profesyonel hizmet vermeye özgü yasal çerçeveler ile etik ilkeler konusunda gerekli duyarlılığı göstererek adil davranış konularında kişisel duyarlılığa sahiptir.

6.             Yaşadığı tarihsel dönemde, yerel, bölgesel, ulusal ve küresel genel ve mesleki sorunlar hakkında bilgi ve bilinç sahibidir.

 

Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Sanat Temel Alanı Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.      Alana özgü ileri düzeyde sanat kültürü ve estetik bilgisine sahiptir.

2.      Önceden edinilmiş bilgi ve beceriler doğrultusunda, kendi yaratıcılığı sonucu geliştirilen bir çalışmada kuram ve uygulama ilişkisi hakkında bilgi sahibidir.

3.      Üretime yön verebilecek sanat ve estetik bilgisine sahiptir.

4.      Alanının ilişkili olduğu disiplinlerarası etkileşimi kavrar.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.        Lisans yeterliliklerine dayalı olarak, alanında sahip olduğu bilgi, yöntem ve teknikleri geliştirir ve derinleştirir.

2.        Alanıyla ilgili bilgi, yöntem ve teknikleri diğer disiplinlerle ilişkilendirir.

3.        Yaratıcılığın ve üst düzeyde becerilerin sergilendiği bir sanat eserini tek başına üretir.

4.        Üst düzeyde beceriler gerektiren bir sanat eserini yorumlar.

5.        Sanatsal / bilimsel çalışmaların aşamalarını planlayıp yönetir..  

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.      Kişisel sanat ve tasarım sürecini ve yöntemini oluşturur.

2.      Proje süreçlerini planlar.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.        Sanat ve kültür ortamı içinde hedeflerini tanımlar.

2.        Kendisinin ve başkalarının çalışmalarını eleştirerek yorumlar.

3.        Alanı ile ilgili ve kişisel gelişiminde ulusal ve uluslararası kaynakları belirler.

4.        Öğrenmeyi yönlendirir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.      Kendi çalışmalarının amacını, değerini ve hedef kitlesi için anlamını tanımlayarak etkin biçimde ifade eder.

2.      Sanat ve tasarım konusundaki tartışmalara katılarak görüşlerini etkin biçimde aktarır.

3.      Alanına ilişkin edinimlerini topluma aktarır.

4.      Ulusal ve uluslararası proje ekibi içinde etkin rol alabilecek düzeyde iletişim donanımına sahiptir.

5.      Bir sanat eylemini ve uygulamayı başlatabilmek üzere diğer kişileri ikna eder.

6.      En az bir yabancı dilde sözlü ve yazılı iletişim kurar (Avrupa Dil Portföyü Genel Düzeyi: B2 Düzeyi).

7.      Alanının gerektirdiği düzeyde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini ileri düzeyde kullanır.

 

geri dön

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Yenilikçi, özgün sanat ve tasarım yapıtı üreterek sunar.

2.             Alanındaki bilgiyi disiplinlerarası çalışma ortamında paylaşır ve uygular.

3.             Kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması konusunda toplumu bilinçlendirme sürecinde yer alır.


Üretim ve İşleme Temel Alanı Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Mühendislik alanında bilimsel araştırma yaparak bilgiye genişlemesine ve derinlemesine ulaşır, bilgiyi değerlendirir, yorumlar ve uygular.

2.             Mühendislikte uygulanan güncel teknik ve yöntemler ile bunların kısıtları hakkında kapsamlı bilgi sahibidir.

3.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

4.             Mesleğinin yeni ve gelişmekte olan uygulamalarının farkında olup, gerektiğinde bunları inceler ve öğrenir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

2.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

3.             Yeni ve/veya özgün fikir ve yöntemler geliştirir; sistem, parça veya süreç tasarımlarında yenilikçi çözümler geliştirir.

4.             Analitik, modelleme ve deneysel esaslı araştırmaları tasarlar ve uygular; bu süreçte karşılaşılan karmaşık durumları çözümler ve yorumlar.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Çok disiplinli takımlarda liderlik yapar, karmaşık durumlarda çözüm yaklaşımları geliştirir ve sorumluluk alır.

2.             Mühendislik alanında bilimsel araştırma yaparak bilgiye genişlemesine ve derinlemesine ulaşır, bilgiyi değerlendirir, yorumlar ve uygular.

3.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

4.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

5.             Yeni ve/veya özgün fikir ve yöntemler geliştirir; sistem, parça veya süreç tasarımlarında yenilikçi çözümler geliştirir.

6.             Analitik, modelleme ve deneysel esaslı araştırmaları tasarlar ve uygular; bu süreçte karşılaşılan karmaşık durumları çözümler ve yorumlar.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Mesleğinin yeni ve gelişmekte olan uygulamalarının farkındadır; gerektiğinde bunları inceler ve öğrenir.

2.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygulama; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

3.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

4.             Yeni ve/veya özgün fikir ve yöntemler geliştirir; sistem, parça veya süreç tasarımlarında yenilikçi çözümler geliştirir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyinde kullanarak sözlü ve yazılı iletişim kurar.

2.             Çalışmalarının süreç ve sonuçlarını, o alandaki veya alan dışındaki ulusal ve uluslar arası ortamlarda sistematik ve açık bir şekilde yazılı ya da sözlü olarak aktarır.

3.             Mühendislik uygulamalarının sosyal ve çevresel boyutlarını betimler.

4.             Mühendislik alanında bilimsel araştırma yaparak bilgiye genişlemesine ve derinlemesine ulaşır, bilgiyi değerlendirir, yorumlar ve uygular.

5.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

6.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

7.             Mühendislikte uygulanan güncel teknik ve yöntemler ile bunların kısıtları hakkında kapsamlı bilgiye sahip olur.

8.             Analitik, modelleme ve deneysel esaslı araştırmaları tasarlar ve uygular; bu süreçte karşılaşılan karmaşık durumları çözümler ve yorumlar.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Verilerin toplanması, yorumlanması, duyurulması aşamalarında ve mesleki tüm etkinliklerde toplumsal, bilimsel ve etik değerleri gözetir.

2.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

3.             Çok disiplinli takımlarda liderlik yapar, karmaşık durumlarda çözüm yaklaşımları geliştirir ve sorumluluk alır.

4.             Çalışmalarının süreç ve sonuçlarını, o alandaki veya alan dışındaki ulusal ve uluslar arası ortamlarda sistematik ve açık bir şekilde yazılı ya da sözlü olarak aktarır.


Hukuk Temel Alanı Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

Kamu hukuku ve özel hukuk alanlarında ve alt disiplinlerine ait kavram ve kurumlara ya da yöntemlere ilişkin bilgilerini uzmanlık düzeyinde geliştirir ve derinleştirir.

Kamu hukuku ve özel hukuk alanları ve alt disiplinleri ile yakın sosyal bilimler alanlarına ait kavram, kurum ve yöntemler arasındaki etkileşimi kavrayarak bağlantı kurar.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Kamu hukuku ve özel hukuk alanlarında ve alt disiplinlerinde edindiği uzmanlık düzeyindeki bilgileri hukuk kuramı ve uygulamasına ilişkin konu ve sorunların analizinde kullanır.

2.             Kamu hukuku ve özel hukuk alanları ve alt disiplinlerinde edindiği uzmanlık düzeyindeki bilgileri, farklı disiplinlere ilişkin bilgilerle birlikte değerlendirerek yorumlayabilme ve bunlardan hareketle yeni bilgiler oluşturur.

3.             Hukuk kuram ve uygulamasında karşılaşılan sorunları hukuk alanına özgü araştırma yöntemlerini kullanarak çözümler.

 

geri dön

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Kamu hukuku ve özel hukuk alanlarında ve alt disiplinlerinde uzmanlık gerektiren bir çalışmayı bağımsız olarak yürütür.

2.             Kamu hukuku ve özel hukuk alanlarında ve alt disiplinlerinde karşılaşılan ve öngörülemeyen ve uzmanlık gerektiren karmaşık sorunların çözümü için yeni stratejik yaklaşımlar geliştirir ve sorumluluk alarak çözüm üretir, bu amaca yönelik çalışmalara liderlik yapar.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Kamu hukuku ve özel hukuk alanlarında ve alt disiplinlerinde edindiği uzmanlık düzeyindeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir ve öğrenmesini yönlendirir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Kamu hukuku ve özel hukuk alanlarında ve alt disiplinlerinde edindiği uzmanlık düzeyindeki bilgiler ile hukuk kuram ve uygulamasına ilişkin güncel gelişmeleri alanındaki ve alan dışındaki gruplara yazılı ve sözlü olarak sistemli biçimde aktarır.

2.             Hukuk kavram ve kurumları, yerleşik hukuk uygulaması ve hukuk kurallarını eleştirel bir gözle sorgulayarak gerektiğinde bunları geliştirir ve değiştirmek üzere girişimde bulunur.

3.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyinde kullanarak hukuk alanındaki bilgileri izleyebilme ve meslektaşları ile iletişim kurar.

4.             Hukuk alanının gerektirdiği düzeyde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini ileri düzeyde kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.                  Kamu hukuku ve özel hukuk alanlarına ve alt disiplinlerine ilişkin bilgilerin edinilmesi, işlenmesi ve değerlendirilmesi süreçlerinde toplumsal, bilimsel ve etik değerleri gözeterek içselleştirir.

2.                  Hukukçu olmanın gerektirdiği dürüstlük, adalet ve etik anlayışını geliştirerek çevresine öğretir.

 

İşletme ve Yönetim Temel Alanı Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Lisans düzeyi yeterliliklerine dayalı olarak, aynı veya farklı bir alandaki bilgilerini uzmanlık düzeyinde geliştirir ve derinleştirir.

2.             Alanının ilişkili olduğu disiplinlerle etkileşimi açıklar.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Alana ilişkin bilgileri çalışanlar ve ekip arkadaşlarına aktarabilme becerisine sahiptir.

2.             Alana ilişkin bilgileri analitik ve sistematik olarak analiz etme, yorumlama ve değerlendirme becerisine sahiptir.

3.             Karar, uygulama ve davranışlarında alana ilişkin edindiği bilgileri kullanmak suretiyle verileri yorumlayabilme, analiz edebilme, sorunları tanımlayabilme ve çözüm önerileri getirebilme becerisine sahiptir.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Alana ilişkin uzmanlık gerektiren konularda bir çalışmayı bağımsız olarak gerçekleştirir.

2.             Proje yürütücüsü ya da katılımcısı olarak proje hedeflerine uygun sorumluluk alır.

3.             Örgüt/Kurum için vizyon, amaç ve hedef belirler.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Edindiği bilgi ve becerileri eleştirel olarak değerlendirir..

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

2.             Alanı ile ilgili edindiği bilgi ve beceriler düzeyindeki düşüncelerini ve önerilerini ilgililere yazılı ve sözlü olarak aktarır.

3.             Alana ilişkin çalışma yapanlarla iletişim kurar.

4.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyinde kullanarak sözlü ve yazılı iletişim kurar.

5.             Çalışma alanlarına ilişkin veri giriş ve analizlerini yapabilecek düzeyde bilgisayar yazılımı, bilişim ve iletişim teknolojilerini ileri düzeyde kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Örgüt/Kurum, iş ve toplumsal etik değerlere uygun davranır.

2.             Örgütün/Kurumun paydaşlarıyla ilişkilerini analiz edebilme ve etkin biçimde yürütür.

3.             Alana ilişkin yapılacak çalışmalarda özgünlük ve katkı sağlar.

4.             Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir.

 

geri dön

 

Mühendislik Temel Alanı Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Mühendislik alanında bilimsel araştırma yaparak bilgiye genişlemesine ve derinlemesine ulaşır, bilgiyi değerlendirir, yorumlar ve uygular.

2.             Mühendislikte uygulanan güncel teknik ve yöntemler ile bunların kısıtları hakkında kapsamlı bilgi sahibidir.

3.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

4.             Mesleğinin yeni ve gelişmekte olan uygulamalarının farkında olup, gerektiğinde bunları inceler ve öğrenir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

2.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

3.             Yeni ve/veya özgün fikir ve yöntemler geliştirir; sistem, parça veya süreç tasarımlarında yenilikçi çözümler geliştirir.

4.             Analitik, modelleme ve deneysel esaslı araştırmaları tasarlar ve uygular; bu süreçte karşılaşılan karmaşık durumları çözümler ve yorumlar.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Çok disiplinli takımlarda liderlik yapar, karmaşık durumlarda çözüm yaklaşımları geliştirir ve sorumluluk alır.

2.             Mühendislik alanında bilimsel araştırma yaparak bilgiye genişlemesine ve derinlemesine ulaşır, bilgiyi değerlendirir, yorumlar ve uygular.

3.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

4.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

5.             Yeni ve/veya özgün fikir ve yöntemler geliştirir; sistem, parça veya süreç tasarımlarında yenilikçi çözümler geliştirir.

6.             Analitik, modelleme ve deneysel esaslı araştırmaları tasarlar ve uygular; bu süreçte karşılaşılan karmaşık durumları çözümler ve yorumlar.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Mesleğinin yeni ve gelişmekte olan uygulamalarının farkındadır; gerektiğinde bunları inceler ve öğrenir.

2.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygulama; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

3.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

4.             Yeni ve/veya özgün fikir ve yöntemler geliştirir; sistem, parça veya süreç tasarımlarında yenilikçi çözümler geliştirir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyinde kullanarak sözlü ve yazılı iletişim kurar.

2.             Çalışmalarının süreç ve sonuçlarını, o alandaki veya alan dışındaki ulusal ve uluslar arası ortamlarda sistematik ve açık bir şekilde yazılı ya da sözlü olarak aktarır.

3.             Mühendislik uygulamalarının sosyal ve çevresel boyutlarını betimler.

4.             Mühendislik alanında bilimsel araştırma yaparak bilgiye genişlemesine ve derinlemesine ulaşır, bilgiyi değerlendirir, yorumlar ve uygular.

5.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

6.             Mühendislik problemlerini kurgular, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlerde yenilikçi yöntemler uygular.

7.             Mühendislikte uygulanan güncel teknik ve yöntemler ile bunların kısıtları hakkında kapsamlı bilgiye sahip olur.

8.             Analitik, modelleme ve deneysel esaslı araştırmaları tasarlar ve uygular; bu süreçte karşılaşılan karmaşık durumları çözümler ve yorumlar.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Verilerin toplanması, yorumlanması, duyurulması aşamalarında ve mesleki tüm etkinliklerde toplumsal, bilimsel ve etik değerleri gözetir.

2.             Sınırlı ya da eksik verileri kullanarak bilimsel yöntemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular; değişik disiplinlere ait bilgileri bütünleştirir.

3.             Çok disiplinli takımlarda liderlik yapar, karmaşık durumlarda çözüm yaklaşımları geliştirir ve sorumluluk alır.

4.             Çalışmalarının süreç ve sonuçlarını, o alandaki veya alan dışındaki ulusal ve uluslar arası ortamlarda sistematik ve açık bir şekilde yazılı ya da sözlü olarak aktarır.

 

geri dön

 

Bilgisayar Temel Alanı Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Matematik, hesaplama ve bilgisayar bilimleri konularında bilimsel araştırma yaparak derinlemesine ve genişlemesine kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahiptir.

2.             Bilişim ve/veya bilgisayar bilimlerinde kullanılan analiz ve modelleme yöntemleri ile bunların kısıtları hakkında kapsamlı bilgiye sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Bilişim ve bilgisayar bilimleri problemlerini işaret eder, çözmek için yöntem geliştirir ve çözümlemede yenilikçi yöntemler uygular.

2.             Analitik, modelleme ve deneysel esaslı araştırmaları tasarlar ve uygular, bu süreçte karşılaşılan karmaşık durumları çözümler ve yorumlar.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Çok disiplinli takımlarda liderlik yapar, karmaşık durumlarda çözüm yaklaşımları geliştirir ve sorumluluk alır.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Mesleğinin yeni ve gelişmekte olan uygulamaları hakkında farkındalığa sahip olduğunu inceler ve uygulamalarıyla gösterir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyinde kullanarak sözlü ve yazılı iletişim kurar.

2.             Çalışmalarının süreç ve sonuçlarını, o alandaki veya alan dışındaki ulusal ve uluslararası ortamlarda sistematik ve açık bir şekilde yazılı ya da sözlü olarak aktarır.

3.             Bilişim uygulamalarının sosyal ve çevresel boyutlarını anlar.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.                  Verilerin toplanması, işlenmesi, kullanılması, yorumlanması, duyurulması aşamalarında ve mesleki tüm etkinliklerde toplumsal, bilimsel ve etik değerleri gözetir.

 

geri dön

 

Gazetecilik ve Enformasyon Temel Alanı Yüksek Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 7. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Lisans yeterliliklerine dayalı olarak, iletişim alanında uzmanlık düzeyinde kuramsal ve uygulamalı bilgi birikimine sahiptir ve bunu geliştirir.

2.             Alanıyla ilgili temel sorunları ve nedenlerini saptar ve tanımlar.

3.             Alanıyla ilgili uzmanlık düzeyinde bilgiye ve araştırma yöntemleri bilgisine sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Alanında edindiği uzmanlık düzeyindeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri kullanır.

2.             Alana ilişkin bilgileri analitik ve sistematik olarak analiz eder, yorumlar ve değerlendirme becerisine sahiptir.

3.             Alanı ile ilgili nicel ve nitel araştırma yöntemlerini ileri düzeyde kullanır.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Alandaki bir sorunu tespit eder, çözüm üretir, çözüme işlerlik kazandırır, sonuçları değerlendirir ve gerektiğinde uygular.

2.             Çalışmalarını bağımsız ve ekip üyesi olarak yürütür

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Alanıyla ilgili bilgileri ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir ve öğrenme gereksinimlerini yönlendirir.

2.             Alanına ilişkin gelişimini yönlendirir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Alanındaki güncel gelişmeleri değerlendirip kendi çalışmalarını, nicel ve nitel veriler ile destekleyerek yazılı, sözlü ve görsel olarak aktarır.

2.             Sosyal ilişkileri ve bu ilişkileri yönlendiren normları eleştirel bir bakış açısıyla inceler, geliştirir ve yönlendirir.

3.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyinde kullanarak sözlü ve yazılı iletişim kurar.

4.             Alanının gerektirdiği düzeyde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini ileri düzeyde kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Alanı ile ilgili verilerin toplanması, yorumlanması, uygulanması ve duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerleri gözeterek bu değerleri öğretir.

2.             Alanı ile ilgili konularda strateji ve uygulamaları yorumlar, geliştirir ve elde edilen sonuçları, hedefler doğrultusunda değerlendirir.

3.             Alanında özümsediği bilgi ve problem çözme yeteneğini bilimsel ve toplumsal katkı için kullanır.

 

Doktora Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 8. Düzey

 

geri dön

 

Mühendislik Temel Alanı Doktora Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 8. Düzey

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Temel bilimleri, matematik ve mühendislik bilimlerini üst düzeyde anlar ve uygular.

2.             Alanında en son gelişmeler dâhil olmak üzere genişlemesine ve derinlemesine bilgi sahibidir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Bir alanda en yeni bilgilere ulaşır ve bunları kavrayarak araştırma yapabilmek için gerekli yöntem ve becerilerde üst düzeyde yeterliğe sahiptir.

2.             Bilime veya teknolojiye yenilik getiren, yeni bir bilimsel yöntem veya teknolojik ürün/süreç geliştiren ya da bilinen bir yöntemi yeni bir alana uygulayan kapsamlı bir çalışma yapar.

3.             Temel bilimleri, matematik ve mühendislik bilimlerini üst düzeyde saptar ve uygular.

4.             Alanında en son gelişmeler dâhil olmak üzere genişlemesine ve derinlemesine bilgi sahibi olur.

5.             Özgün bir araştırma sürecini bağımsız olarak algılar, tasarlar, uygulama ve sonuçlandırır; bu süreci yönetir.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Akademik çalışmalarının çıktılarını saygın akademik ortamlarda yayınlayarak bilim ve teknoloji literatürüne katkıda bulunur.

2.             Bilime veya teknolojiye yenilik getiren, yeni bir bilimsel yöntem veya teknolojik ürün/süreç geliştiren ya da bilinen bir yöntemi yeni bir alana uygulayan kapsamlı bir çalışma yapar.

3.             Bilimsel, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişmeleri değerlendirme ve bilimsel tarafsızlık ve etik sorumluluk bilinciyle topluma aktarır.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Özgün bir araştırma sürecini bağımsız olarak algılar, tasarlar, uygulama ve sonuçlandırır; bu süreci yönetir.

2.             Bir alanda en yeni bilgilere ulaşır ve bunları kavrayarak araştırma yapabilmek için gerekli yöntem ve becerilerde üst düzeyde yeterliğe sahip olur.

3.             Bilime veya teknolojiye yenilik getiren, yeni bir bilimsel yöntem veya teknolojik ürün/süreç geliştiren ya da bilinen bir yöntemi yeni bir alana uygulayan kapsamlı bir çalışma yapar.

4.             Akademik çalışmalarının çıktılarını saygın akademik ortamlarda yayınlayarak bilim ve teknoloji literatürüne katkıda bulunur.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Uzmanlık alanındaki fikirlerin ve gelişmelerin eleştirel analizini, sentezini ve değerlendirmesini yapar.

2.             Uzmanlık alanında çalışanlarla ve daha geniş bilimsel ve sosyal topluluklarla yazılı ve sözlü etkin iletişim kurar, bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü C1 Genel Düzeyinde kullanarak ileri düzeyde yazılı, sözlü ve görsel iletişim kurar ve tartışır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Bilimsel, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişmeleri değerlendirir ve bilimsel tarafsızlık ve etik sorumluluk bilinciyle topluma aktarır.

2.             Uzmanlık alanında çalışanlarla ve daha geniş bilimsel ve sosyal topluluklarla yazılı ve sözlü etkin iletişim kurar, bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü C1 Genel Düzeyinde kullanarak ileri düzeyde yazılı, sözlü ve görsel iletişim kurar ve tartışır.

 

Ön Lisans Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 5. Düzey

 

Sağlık Temel Alanı Doktora Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 5. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

 

1.             Ortaöğretim düzeyinde kazanılan yeterliliklere dayalı olarak sağlık alanındaki güncel bilgileri içeren ders kitapları, uygulama araç-gereçleri ve diğer kaynaklarla desteklenen temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahiptir.

2.             Sağlık alanındaki temel bilimsel bilgiye ulaşma, değerlendirme ve uygulayabilme bilgisine sahiptir.

3.             Etik ilkelerin ve etik kurulların birey ve toplum için önemini tanımlar.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

 

1.             Sağlık alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri kullanarak verileri yorumlar ve değerlendirir, sorunları tanımlar, analiz eder ve çözüm için planlanan çalışmalarda yer alır/sorumluluk alır.

2.             Sağlık alanı ile ilgili temel bilgisayar programlarını ve ilgili teknolojileri kullanır.

 

Yetkinlikler

 

geri dön

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Sağlık alanı ile ilgili sahip olduğu temel bilgi birikimini kullanarak verilen bir görevi bağımsız olarak yürütür.

2.             Sağlık alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için ekip üyesi olarak çalışır.

3.             Sorumluluğu altında çalışanların bir proje çerçevesinde gelişimlerine yönelik etkinlikleri yönetir.

 

Öğrenme Yetkinliği

1.             Sağlık alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir.

2.             Öğrenme gereksinimlerini belirleyebilme ve öğrenmesini yönlendirir.

3.             Yaşam boyu öğrenme bilincine sahiptir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Sağlık alanı ile ilgili konularda sahip olduğu temel bilgi ve becerileri kullanarak ilgili kişi ve kurumları bilgilendirir, düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini yazılı ve sözlü olarak aktarır.

2.             Sağlık alanı ile ilgili konularda düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini uzman olan ve olmayan kişilerle paylaşır.

3.             Toplumsal sorumluluk bilinci ile yaşadığı sosyal çevre için proje ve etkinliklere katkı verir.

4.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü A2 Genel Düzeyinde kullanarak alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

5.             Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı temel düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

6.             Sağlık alanında toplumun ve dünyanın gündemindeki olayları izler ve gelişmelere duyarlıdır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Sağlık alanı ile ilgili verilerin toplanması, yorumlanması, uygulanması ve sonuçlarının duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerlere uygun hareket eder.

2.             Kalite yönetimi ve süreçlerine uygun davranır ve bu süreçlere katılır.

3.             Birey ve halk sağlığı, çevre koruma ve iş güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir.

4.             Birey olarak görev, hak ve sorumlulukları ile ilgili yasa, yönetmelik, mevzuata ve mesleki etik kurallarına uygun davranır.

5.             Dış görünüm, tavır, tutum ve davranışları ile topluma örnektir.

6.             Diğer sağlık disiplinleri ile çalışabilme deneyimine sahiptir.

7.              Mesleki ve etik değerleri gözeterek çözüm önerileri geliştirir.

 

geri dön

 

Sosyal ve Davranış Bilimleri Temel Alanı Doktora Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 5. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Alanla ilgili temel bilgilere kuramsal ve uygulama düzeyinde sahiptir.

2.             Sosyal ve Davranış Bilimlerinde temel kavramları tanımlar, kavramlar arası ilişkileri sıralar.

3.             İnsanlar ve toplumlararası ilişkilerin işleyiş kurallarına dair temel bilgilere sahiptir.

4.             Toplumlarının yaşadığı dönüşümlerin nedenleri ve sonuçları hakkında temel bilgilere sahiptir.

5.             Temel düzeyde veri işleyebilmek için gerekli bilgilere kuramsal ve uygulama düzeyinde sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

1.             Alanla ilgili bilgileri analiz etme ve uygulamadaki yansımalarını değerlendirme becerisine sahiptir.

2.             Sosyal ve davranış bilimleri kuramlarındaki kavramlar arasında bağ kurar.

3.             Alanı ile ilgili bilgi kaynaklarına ulaşabilme becerisine sahiptir.

4.             Alana ilişkin bilgileri teknik olanaklarla işleyebilme ve bu bilgileri alanın gerektirdiği teknik donanımla (bilgisayar ortamında vb.)sunma becerisine sahiptir.

5.             Alanında edindiği temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri aynı alanda bir ileri eğitim düzeyinde veya aynı düzeydeki bir alanda kullanabilme becerilerine sahiptir.

 

Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Alanla ilgili bir meseleyi gerek ekip halinde gerekse de kendi başına bağımsız bir şekilde araştırır.

2.             Alanı ve ilgili alt dallarda yapılacak çok üyeli grup araştırmalarının süreçlerini ve zamanlamasını planlar, planlanmış görevleri istenildiği ölçüde ve zamanında yerine getirir.

3.             Toplumsal hayatın gerekleri doğrultusunda davranmak, tutum ve tavırlarıyla topluma örnek olur.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Gerek kendi başına gerekse de grup içinde öğrenebilme yetkinliğine sahiptir.

2.             Neyi nasıl öğreneceğini gösterir.

3.             Öğrenimini aynı alanda bir ileri eğitim düzeyine veya aynı düzeydeki bir mesleğe yönlendirir.

4.             Yaşam boyu öğrenme ve sorgulama bilincine sahiptir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Alanı ile ilgili edindiği bilgi ve becerileri, yazılı ve sözlü olarak aktarır.

2.             Alanla ilgili bilgi ve uygulamaları, sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde proje ve etkinliklere dönüştürür.

3.             İş yaşamına dahil olduğunda kuramsal altyapı ve kavramsal zenginliğinin yarattığı farklılığı bireysel kariyerine yansıtır.

4.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü A2 Genel Düzeyinde kullanarak alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

5.             Alanının gerektirdiği ölçüde Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı Temel Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Alanla ilgili bilgi ve birikimlerin oluşturulması (toplama, yorumlama ve sonuçların duyurulması) sürecinde toplumsal, kültürel, bilimsel ve etik değerlere uygun hareket eder.

2.             Sosyal hakların evrenselliği, sosyal adalet, kalite ve kültürel değerler ile çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir.

3.             Değişime ve yeniliğe karşı açık tutuma sahiptir.

 

Sosyal Hizmetler Temel Alanı Doktora Yeterlilikleri (Akademik Ağırlıklı) TYYÇ 5. Düzey

 

Bilgi

 

-Kuramsal
-Olgusal

1.             Ortaöğretim düzeyinde kazanılan yeterliliklere dayalı olarak alanında temel düzeyde bilgiye sahiptir.

 

Beceriler

 

-Bilişsel
-Uygulamalı

2.             Sosyal hizmetler alanında edindiği temel düzeydeki bilgileri kullanır.

3.             Sosyal hizmetler alanı ile ilgili temel bilgisayar programlarını ve ilgili teknolojileri kullanır.

4.             Çocuk, engelli ve yaşlı gibi özel gereksinim grupları ile ilgili bakım işlevini görür.

 

geri dön

 

 Yetkinlikler

 

Bağımsız Çalışabilme ve Sorumluluk Alabilme Yetkinliği         

1.             Kendisine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirir.

2.             Ekip üyesi olarak sorumluluk alır.

 

Öğrenme Yetkinliği 

1.             Edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel olarak değerlendirir.

2.             Öğrenme gereksinimlerini belirler.

3.             Yaşam boyu öğrenme bilincine sahiptir.

 

İletişim ve Sosyal Yetkinlik  

1.             Alanı ile ilgili konularda sahip olduğu temel bilgi ve becerileri kullanarak ilgili kişi ve kurumları bilgilendirir; düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini yazılı ve sözlü olarak aktarır.

2.             Alanı ile ilgili konularda düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ilgili kişi ve kurumlarla paylaşır.

3.             Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü A2 Genel Düzeyinde kullanarak alanındaki bilgileri izler ve meslektaşları ile iletişim kurar.

4.             Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı Temel Düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.

 

Alana Özgü Yetkinlik

1.             Alanı ile ilgili olarak toplumsal, bilimsel, kültürel, hukuksal ve etik değerlere uygun hareket eder.

2.             Kalite yönetimi ve süreçlerine uygun davranır ve bunlara katılır.

3.             Dış görünüm, tavır, tutum ve davranışları ile topluma örnek olur.

 

 

geri dön